SERIÁL: Základy karavaningu 1 – Proč vyzkoušet karavaning

-

Poslední dobou se zdá, že trendu kempování a karavaningu propadá téměř každý. Obytné vozy a karavany zažívají vlnu obrovské popularity a vidina svobodné dobrodružné dovolené v přírodě láká i veřejnost tímto koníčkem zcela nepolíbenou. Je tedy karavaning opravdu pro každého? Bude bavit i vás? A co od něj čekat?

Počet cestovatelů s obytnými auty a karavany v posledních letech roste doslova raketově. Není týdne, aby se v médiích téma kempování a karavaningu neobjevilo, což jeho obrovskou popularitu jen potvrzuje. 

A zdá se, že koronavirová pandemie celý trend ještě významně urychlila.

Není se čemu divit – tradiční cestovatelské destinace jsou špatně dostupné, situace se neustále mění a letecká doprava skoro přestala existovat. Individuální aktivity tak ukázaly naplno své výhody v době krize – ať se již jedná o sporty či cestovní ruch. A zdá se, že i letošní sezóna se ponese ve stejném duchu. To vše karavaningu nahrává.

Karavaning není žádná novinka

První sériové karavany s dřevěnou kontrukcí uvedl na trh německý Dethleffs zkraje 30. let. (Foto: Dethleffs)

Z výše uvedeného se může zdát, že karavaning je výstřelkem poslední doby. Nenechte se zmást! První masový rozvoj karavaningu ve stylu, jaký známe dnes, přišel v Německu po 2. světové válce, kdy společnost těžce pracující na obnově zničené země potřebovala prostředek k pravidelnému odpočinku. Už tehdy se začalo v létě masově cestovat k moři s obytným přívěsem za zády a v Evropě začala vznikat potřebná infrastruktura. Úplně první sériové modely ale sahají až do 20. let, kdy se na trhu objevily například dřevěné karavany Dethleffs či jednoduché obytné automobily přestavěné ze sanitek, které armády prodávaly jako přebytky po první světové válce.

V 60. letech začal organizovaný karavaning ve větší míře také u nás – vznikají karavanové kluby, kempy a tábořiště, zatímco většina obytných přívěsů přichází na svět v dílnách zručných kutilů, kteří mezi sebou sdílejí zkušenosti, plány i nedostupné součástky. Větší množství moderních továrních obytných vozidel se pak u nás objevuje až koncem 90. let. Zajímavé historii tohoto koníčku se ale budeme věnovat více v jiném díle tohoto seriálu – to už třeba budete i vy patřit mezi nadšené karavanisty 😉

Co můžu na cestách s karavanem zažít?

Berte obytné auto nebo karavan jako prostředek a zázemí pro provozování vašich koníčků, za kterými byste jinak museli vyrážet z domu nebo z hotelu. 

Máte rádi hory? Jezdíte na kole nebo koloběžce? Baví vás elektrokola? Lezete po skalách? Sjíždíte řeky? Jezdíte na koni? Vyžíváte se v zimních sportech? Nebo preferujete plavání, surfování, jachting? Máte rádi osamocená místa daleko na severu, nebo pulsující rušné kempy ve Středomoří? 

Na cestách s kolem, motorkou, surfem, člunem nebo lyžemi…moderní obytné automobily s velkou garáží a chytré úložné systémy uspokojí vaše požadavky, ať se již chcete na cestách věnovat čemukoli. (Foto: Jan Bordovský)

Vyberte si. Karavan bude vaším domovem a základnou, ze které můžete vyrážet za svou oblíbenou aktivitou. Pokud si tyto požadavky předem ujasníte a své obytné vozidlo vyberete se správnými parametry (například aby mělo velkou garáž na sportovní výbavu, dobrou izolaci na zimu, pohon 4×4 na horské cesty, bezpečná lůžka pro malé děti atd.), vaše koníčky dostanou úplně jinou úroveň.

Co vám karavaning přinese

  • Naprostou svobodu v tom, kdy, kam a na jak dlouho pojedete. Možnost podle počasí, sezóny nebo aktuální nálady vybírat a měnit destinace a náplň vašich výletů a cest.
  • Častější cestování – zjistíte, že i kousek od domova jsou krásná místa, a i prodloužený víkend nabídne skvělé zážitky. Přestanete se upínat na “hlavní” dovolenou jednou ročně.
  • Podíváte se na místa, kam byste bez karavanu nikdy nevyrazili
  • Lepší work-life balance nebo i možnost práce na cestách.
  • Více času stráveného s rodinou a v přírodě.
  • Nové koníčky a zájmy, nové pohledy na svět.
  • Naučíte se fungovat s menším množstvím věcí a oblečení, v menším prostoru a pohodlí. Také se naučíte šetřit elektřinu a vodu.
  • Zjistíte, že ta nejkrásnější místa nejsou v průvodcích ani na Facebooku, a nebudete se o ně chtít dělit s ostatními. 
V prospektu nekonečná idylka. Jako doma to ale opravdu není – v omezeném prostoru je potřeba být velice ohleduplný a tolerantní ke zbytku posádky. (Foto: Adria)

S čím musíte počítat

  • Obytné vozidlo není all-inclusive resort. Dovolená s karavanem vyžaduje aktivní přístup – čeká vás plánování cesty, vymýšlení programu, příprava vozu, udržování palubních systémů během cesty (plyn, voda, WC, odpad), řízení vozidla, hledání restaurací nebo vlastní vaření, úklid atd. Taková forma odpočinku není vhodná pro každého. 
  • Karavaning je drahý koníček. Nejen pořízení, ale i péče o obytné vozidlo, pojištění, doplňky i cestování samotné významně zatíží rodinný rozpočet.
  • Ve srovnání s leteckou dovolenou a ubytováním v hotelu vyjde z dlouhodobého hlediska karavaning téměř vždy dráž. Nelze jej provozovat proto, abyste “ušetřili za hotely”, jak někdy zní argumenty nováčků.
  • Pořízení obytného vozidla je z finančního hlediska poměrně nevýhodná investice, pokud nemáte možnost jej pořídit “na firmu” (což umožňuje odpočet DPH a daňové odpisy), nebo se jej nerozhodnete pronajímat (o tom v dalším díle tohoto seriálu).
  • Obytný automobil nebo karavan je druhá domácnost se vším všudy a péče o něj zabere spoustu času (například úklid, větrání, příprava na zimu, péče o baterie, čistota vodních nádrží atd.).
  • Život v karavanu není vždy taková idylka, jakou vidíte na reklamních fotkách nebo Pinterestu. Ať už cestujete ve dvou nebo ve čtyřech, místa bude stále jen omezené množství – pro váš pohyb, hygienu, vaření i vaše zavazadla. Budete řešit vlhké oblečení, boty od bláta, deštivé dny i nesnesitelné horko. Připravte se i na takové situace.
  • V obytném vozidle panuje po celou dobu pobytu velmi intimní atmosféra. Při hygieně, převlékání i používání toalety. Všechno je vidět, slyšet i cítit. Počítejte s tím, když budete plánovat, koho s sebou vezmete do posádky.
  • S sebou si vezete pouze omezené zásoby plynu (topení + teplá voda), čisté vody i elektřiny. Budete je muset pravidelně doplňovat a chovat se úsporně. 
  • Svoboda kempování není nekonečná – naopak, kempování má svá pravidla (nutno dodat, že postupně se zpřísňující), která se v různých zemích liší.
Kolem obytného vozidla je i na dovolené pořád nějaká práce. A nemine vás ani pravidelné vylévání toaletní kazety.

Karavaning je svoboda – buďte sami sebou

Spousta nových či budoucích majitelů obytných vozidel je fascinováno svobodou cestování, kterou karavaning nabízí. Svoboda ale znamená také odpovědnost – a s tou už to v následném provozu nebývá tak žhavé.

Obytné auto nebo karavan si kupujete proto, abyste měli každý den jiné zážitky – a především, abyste je měli jiné než ostatní turisté a cestovatelé. Nesklouzávejte k tomu, že budete na Facebooku shánět rady cizích lidí ohledně toho, co máte dělat o víkendu. Je naprosto přirozené hledat inspiraci pro své aktivity. Přirozené ale není pokládat do pěti různých facebookových skupin otázky typu “Koupil jsem si karavan, poraďte, kam mám vyrazit”. A že se jich tam objevuje čím dál více.

Hlavním smyslem cestování s karavanem je, že jste sami pány své cesty – a to s sebou nese i její plánování, objevování nových míst i slepých uliček, pozitivní i špatné zážitky. Neochuďte se o to tím, že budete slepě následovat ostatní.

Snažte se vyhnout také používání aplikací typu Park4Night – sice vám usnadní hledání místa na noc, na druhou stranu vás ale naženou mezi stádo ostatních a uberou vám část zážitků z prozkoumávání krajiny. Navíc tyto aplikace mají velký podíl na přibývání zákazů kempování, neboť každý večer nahánějí velké množství obytných vozidel na jedno místo, kde pak vadí místním obyvatelům i úřadům. Tyto aplikace používejte jen v nouzi.

Zapojte do plánování celou rodinu

Karavan nebo obytné auto je kvělá základna pro rodinné aktivity během celého roku. Stačí správně vybrat. (Foto: Kabe)

Karavaningu se budete nejspíše věnovat celá rodina – ovlivní váš rodinný rozpočet i způsob trávení volného času a dovolených. Před konečným rozhodnutím proto berte v potaz i názor a připomínky ostatních členů rodiny. Děti je snadné pro cestování s karavanem nadchnout, ale také se z toho může lehce stát nuda a otrava. Rozhodující je váš přístup.

I obyčejný výlet s přespáním ve vedlejší vesnici může být skvělým zpestřením víkendu, nebo klidně i pracovního dne – stačí, když občas plánování necháte na svých dětech. Pokud si budou samy moci vybrat, kde budete nocovat a co zažijete, dostane karavaning jako rodinná aktivita úplně jinou úroveň. Věřte tomu, že děti umí být zodpovědnější, než si myslíte. A pokud budou spokojené, zvedne se pohoda v celé rodině. A to je na malém prostoru obytného vozidla více než důležité.

Co když mám doma zvíře?

Karavaning není v žádném případě zapovězen ani pro domácí zvířata. Existují obytné automobily přímo upravené na převoz pejsků, celá řada různých cestovních boxů, skládacích misek a pelechů či karavanových držáků na vodítka. Také mnohé kempy v Evropě jsou na pejskaře připravené. Na cestách tak potkáte zvířat opravdu hodně – a nejen psy, setkáte se také s kočkami, morčaty, králíky, potkany či andulkami.

Psi nepředstavují pro cestování s obytným vozidlem žádný problém.

Potřeba je pouze mít odpovídající výbavu na cesty, případně povinné průkazy a očkování, podle typu zvířete vybrat vhodný kemp a přizpůsobit mu také tempo a délku cesty.

Už jste se rozhodli?

Jak správně vybrat typ obytného vozu, na co se zaměřit a další důležité informace budeme postupně přinášet v dalších dílech tohoto pravidelného seriálu. Už nyní ale snad máte představ o tom, zda karavaning bude i pro vás, nebo nikoli.

Jdeme do toho. Kde máme začít?

První kroky před finálním rozhodnutím by vždy měly vést do půjčovny karavanů, kde vám personál poradí s výběrem správného modelu a vy si vše vyzkoušíte nanečisto.

Z našich zkušeností k tomu doporučujeme využít novou českou službu Campiri.cz, která nabízí největší výběr obytných automobilů, karavanů i dodávek k pronájmu a sdružuje mnoho velkých i menších půjčoven z celé České republiky. Snadno si tak vyberete vhodný typ vozu i podle vašeho bydliště.

Autorem seriálu je Jan Bordovský, zakladatel CamperLIFE.cz


Další díl seriálu Základy karavaningu
již 1. března – na téma
„Koupit nové auto, ojetinu, nebo půjčovat?“


Další nové články

Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...