REPORTÁŽ: Cestovar 2021 – přehlídka cestovatelské pohody

-

Festival motorizovaných cestovatelů – tak pořadatel a motorkář Vojta Lavický nazval svůj Cestovar, který se letos ve třetím ročníku poprvé otevřel širší veřejnosti a přestal se omezovat striktně na motorkáře. A udělal dobře.

Přírodní lokace zatopeného lomu v Srní.

Víkendová akce na konci června se konala v lomu Srní na Vysočině, krásném přírodním areálu, který slouží jako základna potápěčů, má dostatek kempovacích míst a příjemné koupání. Od začátku jsem si říkal, že Cestovar patří mezi akce, kde bych „fakt nechtěl chybět“.

Nespletl jsem se. Znáte takové ty akce, které teprve začínají, mají komorní atmosféru, organizovaný, ale velmi neformální program, kde každý každého zná… tak přesně takhle to letos v Srní bylo.

Na programu si ale dal Vojta Lavický záležet a u promítacího plátna se sešly cestovatelské osobnosti se skvělými prezentacemi. Holky s Tuktukem jižní Amerikou se sice nakonec nevešly, protože každý správný festival má svůj časový skluz, ale sobotní publikum svým Tuktukem i tak dostatečně zbořil Tomáš Vejmola (Tomík na cestách) se svou hodně veselou prezentací nabitou skvělými fotkami i fórky o tom, jak se dá Tuktukem dojet z Thajska až domů.

Tomáš Vejmola mluví o své cestě Tuktukem z Thajska na Moravu.

O cestě kolem světa se sériovou Oktávkou mluvili manželé Bezděkovi (BigTrip.cz), se Zuzkou a Martinem Remišovými jsme se mohli podívat na Sibiř a do Mongolska (OverlandVAN) nebo s Milanem Prustoměrským do severní Ameriky.

Marek Vantuch s přítelkyní projeli na starých čezetách Austrálii a jihovýchodní Asii.

Hodně zajímavá byla také prezentace Marka Vantucha o cestě se starými čezetami po Austrálii a jihovýchodní Asii.

KOMPLETNÍ FOTOGALERII
Z CESTOVARU NAJDETE ZDE

Pořadatel Cestovaru Vojta Lavický zde oslavil narozeniny a pokřtil svou knihu Na motorce kolem světa, která krátce předtím vyšla (její recenzi pro Vás chystáme – rozhovor s Vojtou najdete ZDE), čehož jeho kamarádi a kolegové nezapomněli využít. Jak, vidíte na fotkách okolo.

Osvěta o bezpečné jízdě motorkářů.

Protože Cestovar míří také na motorkáře, mohli se zájemci ve stanu Besipu dozvědět spoustu informací o bezpečnosti jízdy na motorce, vyzkoušet si „opilecké brýle“, které simulují jízdu pod vlivem alkoholu nebo třeba ochrannou motorkářskou vestu s airbagem. Pro zájemce pak byl v neděli připraven skvělý kurz potápění v jezeře a nechyběla samozřejmě ani cenami nabitá tombola.

Na návštěvě u Vejny Burgers 🙂

Celá akce se nesla ve znamení výborné přátelské a cestovatelské atmosféry, podtržené velmi zajímavou přírodní lokalitou zatopeného lomu. Vojtovi držím palce, aby se mu tuhle akci i jejího ducha podařilo udržet i do dalších let.

Text a foto: Jan Bordovský

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...