TIP NA VÝLET: Termální lázně ve Slovinsku jsou na karavanisty připravené celý rok

-

Slovinsko už není jen tranzitní zemí na cestě do Chorvatska. U českých turistů a karavanistů získává na velké popularitě a důvodů pro jeho návštěvu je mnoho. Termální lázně spojené s kvalitními kempy jsou jedním z nich.

Krátká dojezdová vzdálenost, blízká kultura, bezpečnost, neuvěřitelně pestrá krajina od mořského pobřeží až po alpské velehory, dostupné ceny a celoroční vyžití pro aktivně i relaxačně naladěné cestovatele. A také znatelná snaha zaujmout české zákazníky.

Slovinsko se stává žádanou destinací, kterou dříve znali hlavně vyznavači divoké vody, ferrat a vysokohorské turistiky. Teď ale tato země cílí i na rodiny a odpočinkovou dovolenou. Umí nabídnout historická městečka, kvalitní cyklotrasy, vynikající víno, malebné venkovské oblasti, krátké ale atraktivní jadranské pobřeží a karavanistům zejména vysoce kvalitní a moderní kempy.

Ty poskytují zázemí pro nejrůznější aktivity, protože jestli se o něco Slovinci hodně snaží, tak ukázat, že sezóna nejsou jen letní prázdniny. Právě naopak.

Slovinské termály na Velikonoce

Vyhlídka ve vinařské obci Jeruzalém

Rádi proto přijímáme pozvání strávit Velikonoční týden v několika termálních lázních na severovýchodě země, které jsou vždy propojeny s kempy.

Velikonoční víkend je zde mimořádně oblíbený a většina kempů je plně obsazená. Vedle Slovinců, Italů a Rakušanů je zde i mnoho Maďarů a Čechů. Tak přeci jen už se o tom tady ví…

Trochu si proto cestu prodlužujeme, spíme nadivoko v Rakousku, a v neděli nás již vítá kemp poloprázdný. Na Velikonoční pondělí dopoledne odjíždí i zbytek posádek a jsme tak v celém kempu téměř sami, což je naprosto nečekaný luxus.

Terme Ptuj – krásný kemp, menší lázně a historické městečko

Historická Ptuj je od kempu jen několik minut jízdy po krásné cyklostezce

Začínáme v kempu Terme Ptuj, který je vzdálen jen dvě minuty chůze od termálních lázní, nabízí krásné přírodní prostředí, velmi moderní a čisté sociální zázemí, a díky blízkosti historického městečka Ptuj, kam se dostanete po cyklostezce za deset minut, i pestré vyžití třeba na zmrzlině v atmosférických uličkách původně starořímského města.

Zdejší termální park má velikou venkovní zónu, která je v provozu v letní sezóně. Vnitřní celoroční část je menší, ale na dva tři dny bohatě zabaví. Vedle odpočinkových bazénů a vířivek je zde i plavecký bazén, vnitřní tobogány a výplavový venkovní bazén.

Po dvou nocích se přesouváme do podhůří u chorvatské hranice, do vyhlášeného letoviska Podčetrtek, kde leží jedny z nejluxusnějších lázní ve Slovinsku – Terme Olimija s asi kilometr vzdáleným pětihvězdičkovým kempem Natura.

Terme Olimija patří ke špičce

Relaxační komplex Terme Olimia v obci Podčetrtek sestává z několika hotelů a apartmánových domů, středobodem všeho dění je pak veliké wellness centrum Terme Olimia. To je do krajiny zasazeno tak citlivě, že při procházce po jeho zatravněné střeše jen díky světlíkům tušíte, jak velký areál máte pod nohama.

Okolní zalesněné svahy a venkovský charakter místa působí velmi klidným dojmem. Termální park však nabízí rozsáhlé zázemí, od velkého saunového světa přes relaxační zónu až po rodinné bazény s množstvím atrakcí pro děti. Nechybí zde ani „suchá zóna“ s animačním programem, hernou pro děti či prostory pro ty nejmenší. A překvapivě dobré je i zdejší bistro, kam můžete samozřejmě v plavkách, s čerstvou domácí pizzou a dalším rychlým občerstvením během plavání.

Pokud jste už bazénů přesycení, nabízí okolí Podčetrteku velké množství dalších aktivit a výletních cílů. My volíme například jízdu do asi tři kilometry vzdálené malebné podhorské vesničky Olimje. Zde najdete velmi známý barokní klášter Nanebevzetí Panny Marie s třetí nejstarší lékárnou v Evropě, obklopený bylinkovou zahrádkou. Nedaleko se nachází vyhlášená čokoládovna a nad obcí také obrovské lákadlo pro děti – volně přístupná dančí obora Jelenov greben, kde si daňky můžete pohladit a nakrmit. Vyplatí se dojít až úplně nahoru, najdete tam výbornou kavárnu a restauraci.

Moravske Toplice – oblíbené lázeňské městečko a velký kemp

Slovinské Toskánsko – tak se přezdívá okolí vinařské obce Jeruzalém

Asi dvě hodiny jízdy trvá přesun do dalších termální lázní, Moravských Toplic a kempu Terme 3000. Z kopcovitého Podčetrteku je to, chcete-li se vyhnout dálnici, krásná vyhlídková cesta, i když s obytným autem, a karavanem obzvlášť, bych se příště vyhnul cestě přes Chorvatsko, kterou vám bude navigace podsouvat jako nejrychlejší.

Nemáte-li naspěch, určitě cestou nevynechejte oblast zvanou „slovinské Toskánsko“, poslední kopcovitou oblast před obrovskou placatou Panonskou pánví, kde se nacházejí i Moravske Toplice. Najdete zde vesnici Jeruzalem s nádhernými výhledy na řady vinohradů, a především vyhlášeným místním vínem.

Čtyřhvězdičkový kemp Camping Terme 3000 v Moravských Toplicích patří mezi ty větší, ale panuje v něm klid. Provozovatelé příští rok plánují rozsáhlou rekonstrukci, zmenšení počtu chatiček a zvětšení prostoru pro obytné voz, ale i dnes nabízí zázemí na vysoké úrovni. Kempovat zde můžete doslova u plotu termálního koupaliště, jako se to povedlo i nám. Na recepci dostanete náramky, které vás pustí přes turniket do areálu koupaliště. To velké letní se zrovna chystá na sezónu a nabízí opravdu velké tobogány. Pár z nich je v provozu celoročně. Vnitřní areál s termální vodou má dvě patra, několik bazénu včetně dětského brouzdaliště, a i z něj se dá vyplavat do několika vyhřívaných bazénů.

Kemp leží vedle parku s dětským hřištěm a také na cyklostezce, po které se můžete vydat okolí na této obrovské rovině. Pokud nemáte rádi kopce, zde budete nadšeni. Nesmí ale foukat protivítr. Jen asi tři kilometry po cyklostezce je to například do vedlejší vesnice Tešanovci, kde najdete útulnou hospůdku Passero na bývalém statku, s fantastickou čokoládovnou a ještě lepší domácí zmrzlinou.

TIPY NA CESTU

Podrobné recenze a videa z kempů a termálních koupališť Moravske Toplice, Olimje a Ptuj vám přineseme v samostatných článcích!

Jak se tam dostat

Výhodou Slovinska jako atraktivní celoroční destinace je jeho dostupnost obytným autem. Nejbližší Moravske Toplice jsou z Brna jen asi 370 kilometrů, vzdálenější Olimje o necelých sto kilometrů dál. Také přesuny mezi lázněmi v rámci Slovinska obvykle nezaberou více než dvě hodiny.

Trasa se odvíjí i podle toho, zda si budete ve Slovinsku pořizovat dálniční známku. Zatímco ta rakouská stojí 11,50 eur na 10 dní (cca 280 Kč, koupíte ZDE), ve Slovinsku zaplatíte za vůz typu Fiat Ducato a spol do 3,5 tuny (skupina 2B) 32 eur za týdenní nebo 64,10 eur za měsíční známku (785 resp. 1 570 Kč). Osobní auta a dodávky s výškou pod 1,3 m nad přední nápravou zaplatí za skupinu 2A polovinu. Známku můžete koupit ZDE.

Kolik stojí slovinské termály a kempy

Ubytování stojí v námi navštívených kempech Ptuj a Terme 3000 za obytné auto a osobu 19,50 eur za noc (23,50 eur v hlavní sezóně). Děti jsou do šesti let zdarma, starší děti mají slevu. Toto je cena včetně vstupu do lázní 2x denně.

O něco dražší jsou lázně Terme Olimje, kde kemp Natura stojí 35 eur za noc a osobu včetně tříhodinového vstupu do lázní (mimo sezónu) nebo 2x denně vstupu do venkovního aquaparku u kempu. Samotný vstup do celoročních vnitřních lázní pak stojí od 13,50 eur.

Mohlo by se hodit

  • Počítejte s tím, že délka cesty do Slovinska se může velmi lišit. Zdržet vás mohou kontroly na hranicích s Rakouskem či průjezd Vídní, délku jízdy výrazně ovlivní také to, zda ve Slovinsku budete využívat dálnice
  • Kempy jsou na velmi vysoké úrovni, s moderním a čistým zařízením
  • Ceny ve slovinských obchodech jsou přijatelné, není nutné vozit zásoby jídla z Česka
  • V lázních se platí čipem v náramku a útrata se platí až při odhlášení z kempu
  • Na poznávání okolí kempů a lázní se skvěle hodí kola, síť cyklostezek je velmi kvalitní
  • Slovinské víno rozhodně stojí za pozornost

Více informací o Slovinsku

Další informace nejen o lázních a termálních koupalištích ve Slovinsku najdete v češtině také na adrese https://www.slovinsko.travel/lazne-a-wellness.

Text a foto: Jan Bordovský

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...