Adria Matrix 670 DC – Klasika vylepšená na novou sezónu

-

Polointegrované obytné automobily Adria Matrix patří na evropském trhu mezi oblíbenou klasiku. Sezóna 2021 je ale rokem „face-to-face“ sedacích sestav, a tak musel výrobce i zde modernizovat.

KOMPLETNÍ FOTOGALERIE


Přepracovaný interiér vozu střední třídy Adria Matrix tak na celkové délce 7,49 metru nabízí sedací sestavu se sezením podélně po obou bocích, což vnitřnímu prostoru dodává na vzdušnosti a umožňuje nabídnou v hlavním obývacím prostoru více místa. Dalším lákadlem je volně stojící tzv. královské lůžko v zadní části.

Nástavba je vyrobena ze sklolaminátového sendviče a izolovaná nenasákavou EPS pěnou (podlahu pak izoluje XPS pěna). Okna v nástavbě jsou kvalitní rámová, na střeše je jedno velké panoramatické. To vše patří do sériové výbavy řady Plus, která tvoří střed nabídky modelu Matrix. Vyšší výbavou pak je řada Supreme.

Dobrá výbava a kvalitní zpracování

Nástavba je kvalitně zpracovaná. Vstupní dveře jsou robustní a mají dva zámky, přesně zpracovaná jsou všechna dvířka včetně dobře utěsněné toaletní šachty. Dobré provedení nábytku, včetně kvalitně opracovaných hran, pomáhá eliminovat také rušivé zvuky za jízdy, kterých u tohoto modelu najdete minimum.

Na sedací sestavu se pohodlně vejdou čtyři osoby. Zaujme velmi čistě provedený strop tvořený spouštěcím lůžkem.

Zvolený půdorys interiéru mu dodává velkou vzdušnost, pomáhají tomu i světlé tóny nábytku a čalounění. Vůz je ideální pro dvoučlennou posádku, které nabídne veškerý komfort včetně již zmíněného volně stojícího lůžka s rozměry 195 x 150 cm. Hlavová část pohodlné matrace se dá o 30 cm zvednout.

Zadní královské lůžko s polohovatelným roštem a příjemnou šířkou 150 cm.

Další lůžko, tentokrát elektricky spouštěné, na vás čeká v přední části vozu nad sedací sestavou. To je součástí základní výbavy a nocležníkům nabízí rozměr 200 x 125 cm.

Prostorná koupelna se dá zcela oddělit

Zadní část vozu je řešena velice chytře – ložnici zcela vzadu oddělují od WC a koupelny robustní posuvné dveře, takže si můžete v ložnici zajistit naprosté soukromí. Stejně tak sanitární zázemí lze dveřmi oboustranně oddělit od zbylého prostoru. Sprcha o velikosti 80 x 78 cm je přitom odděleně v pravé části vozu, koupelna s WC je pak vlevo a je dostatečně prostorná.

Koupelna se samostatnou sprchou. Lze ji propojit do jednoho celku a dveřmi zcela oddělit od zbytku prostoru, nebo z ní udělat součást ložnice.

Pod lůžkem se nachází velká zadní garáž s rozměry 220 x 115 x 113/85 cm, která je přístupná z obou stran. Garáž je dost velká na to, aby pojmula všechno potřebné vybavení na delší dovolenou, včetně kol a jiného sportovního náčiní.

Kuchyně je ve tvaru L a nabízí dobře využitelnou pracovní desku se sporákem, který v jedné řadě nabízí tři elektricky zapalované hořáky a velký litinový rošt. To šetří dost místa. Prostorný je také hluboký dřez s vysokou baterií, díky níž není problém umývat i větší nádobí či hrnce.

Nádobí i zásoby jídla můžete uložit do šesti zásuvek a dvou velkých stropních skříněk. Přímo naproti kuchyňky se nachází velká chladnička.

Sezení bokem tváří v tvář

Přední prostor pak je již vyhrazen velké sedací sestavě, na níž se sedí po obou bocích vozidla. To je v posledních dvou letech velmi moderní a rozmáhající se řešení. Čalounění je silné 12 centimetrů a je velmi pohodlné, tělo v něm má dobrou oporu. Lavice se dají několika kroky přeskládat na dvě samostatná sedadla s bezpečnostními pásy, takže můžete vzít na cestu další dvě osoby. Pro pohodlný pobyt je ale nutné sedadla vždy přeskládat zpět na lavice. Stůl uprostřed je rozkládací a ze základního rozměru 75 x 43 cm snadno uděláte rodinných 75 x 84 cm.

Obytná část s rozloženým stolkem.

Podvozek tohoto vozidla tvoří osvědčený Fiat Ducato s výkonem 120 koní. Na pohodlnou jízdu to stačí, ale klidně bychom si připlatili za silnější motorizaci. Vůz má již v základu celou škálu asistentů a dnes běžných moderních funkcí (ABS, ESP, kontrolu trakce, měření tlaku v pneumatikách, přizpůsobení podvozku podle rozložení nákladu atd.).

Uspořádání na jízdu – ze sedací sestavy se vytvoří dvě pohodlná sedadla s pásy.

Výhodou je použítí podvozku Al-Ko se sníženým rámem, který umožňuje, aby Adria měla 13 cm vysokou dvojitou podlahu. Do ní se bezpečně vejdou všechny vodní instalace, které tak jsou chráněny proti mrazu, ale také další úložné prostory.

Výbavová verze Plus obsahuje mnoho doplňků navíc, mimo jiné třeba klimatizaci kabiny, výškově stavitelná sedadla, tempomat, mlhovky, kožený volant, síť proti hmyzu v bočních dveřích, parkovací čidla a řadu dalších.

Názor redakce

Úspěšný a dobře řešený obytný automobil Adria Matrix modernizoval svůj základ, zatímco nezměnil nic ze svých úspěšných prvků. Sedm a půl metru dlouhý vůz má kvalitní a příjemný interiér, odolnou laminátovou nástavbu a velmi dobré zpracování.

Cena sice není na první pohled nejnižší, ale bohatá výbava to dobře kompenzuje, stejně jako moderní zpracování, vysoký komfort lůžek či prostorná sedací sestava.

Technické údaje

Podvozek: Fiat Ducato, 120 k, Euro 6 s AdBlue, šestistupňová manuální převodovka
Rozměry (d x š x v): 749 x 230 x 289 cm, výška ke stání uvnitř min. 191 cm
Hmotnosti: Celková hmotnost 3 500 kg (možno 3 650 a 4 400 kg), pohotovostní 3 170 kg

Vnitřní výbava: čistá voda 120 l, odpadní nádrž 85 l, plyn 2 x 11 kg, chladnička 140 litrů.

Základní cena modelu: 1 738 000 Kč (závisí na aktuálním kurzu Kč/EUR).

Více informací o modelu: https://cz.adria-mobil.com/obytne-vozy/matrix

Text: Jan Bordovský, Foto: Adria

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...