Airstream se spojil Porsche a navrhli karavan nové generace

-

Světové špičky v oboru se potkaly nad rýsovacím prknem, aby daly světu nový karavan, který bude v sobě spojovat moderní technologie a požadavky mladé generace cestovatelů. A protože těmi špičkami byly legendární výrobce karavanů Airstream a designové studio Porsche, není překvapivé, že výsledek budí pozornost.

Jen před pár dny byl nový koncept karavanu představen veřejnosti na veletrhu v Texasu. Renomovaní návrháři z designového studia F. A. Porsche dostali za úkol nastudovat zajímavé designové prvky obou značek a na jejich základě navrhnout karavan nové generace. K ruce jim byli technici Airstreamu, aby byl koncept funkční a splňoval požadavky i z technického hlediska.

Pro Airstream jde o revoluční model – karavan nemá tradiční hliníkové pláty spojené nýty, čímž se odlišuje od veškeré jeho předchozí produkce. K tomu přidává zvedací střechu a podvozek s nastavitelnou světlou výškou, takže ačkoli nabízí slušnou výšku ke stání, zároveň vychází vstříc obyvatelům ve městech, kteří svůj Airstream poprvé v historii mohou zaparkovat v běžné garáži. Airstreamu se díky tomu výrazně rozroste spektrum potenciálních zákazníků.

Karavan samotný má celou řadu inovací – z hlediska designu a stability jízdy je významná například úprava tvaru zadní části, která snižuje aerodynamický odpor. Plochá podlaha zase zvyšuje přítlak karavanu k silnici. Airstream poprvé ve své historii použil také nastavitelnou světlou výšku a výsuvnou izolovanou střechu – to zajišťuje nízký profil za jízdy, možnost parkování v běžné garáži a zároveň vysokou výšku ke stání uvnitř.


Pro úsporu místa a lepší rozvržení hmotnosti i interiéru byla celá řada technologií instalována přímo dovnitř šasi – řeč je o rozvodech klimatizace, lithiové baterii, vodních nádržích, topení či bojleru.

Interiér je díky tomu mimořádně prostorný, pomáhá tomu i tradiční Airstream prvek – množství oken, které dovnitř pouští mnoho světla a vytváří lepší kontakt posádky s okolím. Zadní část je tvořena sedací sestavou, která se na noc promění v lůžko. To není nic neobvyklého. Netradiční je výklopné celé zadní čelo, které dobře simuluje pocit sezení na dřevěné terase s výhledem do přírody.

Chytré řešení oddělené koupelny vlevo vpředu a kuchyňské linky ve tvaru L přináší i do malého karavanu prvky z mnohem větších modelů.

Všechny tyto prvky a použití kompozitních materiálů přináší jednu zásadní věc – dobrou manévrovatelnost, vysokou jízdní stabilitu a nízký odpor. To je velmi důležité s ohledem na blízkou budoucnost, kdy budou karavany čím dál častěji v zápřahu za elektromobilem.

Nový karavan byl zatím představen jako koncept ve velikosti 1:3. Přestože se přímo tento model zřejmě neobjeví v sériové výrobě, dá se očekávat, že mnoho zde představených prvků se časem přenese do praxe.

Přestože se podobných konceptů objevuje mnoho, tento vychází z 90 let dlouhých zkušeností předního světového výrobce karavanů Airstream. Ve spojení s firmou Porsche, která je známé svými nadčasovými a funkčními technickými řešeními, věřím tomu, že tento kocept naznačuje budoucnost, kterou se budou nejen obytné přívěsy ubírat.

Text: Jan Bordovský, Foto: Airstream

Další nové články

Instagram - Aktuálně u nás