Airstream se spojil Porsche a navrhli karavan nové generace

-

Světové špičky v oboru se potkaly nad rýsovacím prknem, aby daly světu nový karavan, který bude v sobě spojovat moderní technologie a požadavky mladé generace cestovatelů. A protože těmi špičkami byly legendární výrobce karavanů Airstream a designové studio Porsche, není překvapivé, že výsledek budí pozornost.

Jen před pár dny byl nový koncept karavanu představen veřejnosti na veletrhu v Texasu. Renomovaní návrháři z designového studia F. A. Porsche dostali za úkol nastudovat zajímavé designové prvky obou značek a na jejich základě navrhnout karavan nové generace. K ruce jim byli technici Airstreamu, aby byl koncept funkční a splňoval požadavky i z technického hlediska.

Pro Airstream jde o revoluční model – karavan nemá tradiční hliníkové pláty spojené nýty, čímž se odlišuje od veškeré jeho předchozí produkce. K tomu přidává zvedací střechu a podvozek s nastavitelnou světlou výškou, takže ačkoli nabízí slušnou výšku ke stání, zároveň vychází vstříc obyvatelům ve městech, kteří svůj Airstream poprvé v historii mohou zaparkovat v běžné garáži. Airstreamu se díky tomu výrazně rozroste spektrum potenciálních zákazníků.

Karavan samotný má celou řadu inovací – z hlediska designu a stability jízdy je významná například úprava tvaru zadní části, která snižuje aerodynamický odpor. Plochá podlaha zase zvyšuje přítlak karavanu k silnici. Airstream poprvé ve své historii použil také nastavitelnou světlou výšku a výsuvnou izolovanou střechu – to zajišťuje nízký profil za jízdy, možnost parkování v běžné garáži a zároveň vysokou výšku ke stání uvnitř.


Pro úsporu místa a lepší rozvržení hmotnosti i interiéru byla celá řada technologií instalována přímo dovnitř šasi – řeč je o rozvodech klimatizace, lithiové baterii, vodních nádržích, topení či bojleru.

Interiér je díky tomu mimořádně prostorný, pomáhá tomu i tradiční Airstream prvek – množství oken, které dovnitř pouští mnoho světla a vytváří lepší kontakt posádky s okolím. Zadní část je tvořena sedací sestavou, která se na noc promění v lůžko. To není nic neobvyklého. Netradiční je výklopné celé zadní čelo, které dobře simuluje pocit sezení na dřevěné terase s výhledem do přírody.

Chytré řešení oddělené koupelny vlevo vpředu a kuchyňské linky ve tvaru L přináší i do malého karavanu prvky z mnohem větších modelů.

Všechny tyto prvky a použití kompozitních materiálů přináší jednu zásadní věc – dobrou manévrovatelnost, vysokou jízdní stabilitu a nízký odpor. To je velmi důležité s ohledem na blízkou budoucnost, kdy budou karavany čím dál častěji v zápřahu za elektromobilem.

Nový karavan byl zatím představen jako koncept ve velikosti 1:3. Přestože se přímo tento model zřejmě neobjeví v sériové výrobě, dá se očekávat, že mnoho zde představených prvků se časem přenese do praxe.

Přestože se podobných konceptů objevuje mnoho, tento vychází z 90 let dlouhých zkušeností předního světového výrobce karavanů Airstream. Ve spojení s firmou Porsche, která je známé svými nadčasovými a funkčními technickými řešeními, věřím tomu, že tento kocept naznačuje budoucnost, kterou se budou nejen obytné přívěsy ubírat.

Text: Jan Bordovský, Foto: Airstream

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...