Fiat Ducato je nejprodávanějším užitkovým vozem v Evropě

-

Fiat pokořil v minulém roce významný milník. Jeho užitkový model Ducato, dobře známý i jako podvozek mnoha obytných automobilů, se poprvé po 40 letech stal nejprodávanější užitkovým vozem v Evropě. Jen loni zamířil k více než 150 tisícům zákazníků a dostal tak hezký dárek ke svým čtyřicátinám, které Ducato oslaví letos.

Model se na trhu poprvé objevil v roce 1981 a brzy se stal oblíbeným základem pro nově vznikající segment obytných automobilů. Jako vlajková loď segmentu Fiat Professional je u zákazníků oblíbený díky nízkým provozním nákladům, výkonným motorům a vysoké univerzálnosti, lze jej totiž objednat či upravit v bezpočtu nejrůznějších variant pro všechny oblasti podnikání, osobní přepravy či průmyslu.

Fiat Ducato je v karavaningu oblíbený také pro svou velkou variabilitu a spolupráci s výrobci obytných vozidel. (Foto: Fiat)

V loňském roce Fiat prodal více než 150 000 kusů modelu Ducato v Evropě a jeho tržní podíl v daném segmentu již překročil 20 %, přičemž dále roste.

Fiat Ducato začal vznikat v roce 1981 v továrně v Segelu a ve své době přinesl do dodávek revoluci v podobě předního náhonu a obrovské variability verzí. Dnes se prodává v 80 zemích světa a mezi dodávkami je považován za etalon třídy.

Přes půl milionu obytných aut za deset let

Ducato je také jediný vůz, na jehož vývoji výrobce přímo spolupracuje s výrobci obytných automobilů. Také proto je lídrem v dodavatelích podvozků v tomto segmentu, kde má více než poloviční podíl. Jen za posledních deset let bylo na tomto základě postaveno přes 500 000 obytných vozidel.

Fiat Ducat čeká stejně jako ostatní automobily velká výzva v podobě snižování emisí a elektrifikace. Plně elektrické varianty vozu, které budou mít stejný objem přepravního prostoru i stejnou užitečnou hmotnost, budou v nabídce zpočátku s dojezdem až 230-360 kilometrů, což odpovídá nejčastějšímu využití Ducata jako dodávky pro příměstský rozvoz zboží, doručování zásilek apod.

(Text: Jan Bordovský, Foto: Fiat/Stellantis)

Další nové články