Knaus Tourer CUV – nová třída obytňáků do města

-

Obytné automobily a karavany Knaus na letošním veletrhu Caravan Salon obsadily kompletní halu u jednoho z hlavních vstupů na výstaviště. Knaus představil kompletní portfolio svých modelů, pár krásných kousků z historie a také všechny své novinky. Mezi jednu z nejvíce očekávaných patřil také vůz Knaus Tourer CUV, který zakládá novou kategorii obytných aut.

Čím dál více přiznivců karavaningu žijících ve městech řeší problém, kam svůj vůz nebo karavan zaparkovat, i jak se vypořádat se stísněnějším městským prostředím. V důsledku toho již v minulosti vznikali různí kříženci obytného auta s šířkou a výškou dodávky, které nám výrobci prezentovali jako „all-day camper“ neboli obytné auto pro každý den. Knaus Tourer CUV k nim patří také, ale má méně z dodávky a více z běžného obytňáku.


Úzké polointegrované auto vyráběné v dolním Bavorsku a posazené na podvozku VW T 6.1 zaujme na první pohled elektrickou zvedací střechou po celé své délce. Střecha se zvedá o 70 centimetrů a v cestovním stavu má tento 5,90 metru dlouhý vůz výšku jen 213 centimetrů. Světlá výška uvnitř je přitom slušných 190 cm.

Toto řešení výrazně usnadňuje manévrování vozu, zvyšuje jeho stabilitu a díky aerodynamickému tvaru také snižuje spotřebu při dálničních přesunech.


Interiér připomíná typický obytný vůz, Knaus CUV se zde snaží o tradiční design, veškerou komfortní výbavu a praktická řešení – s ohledem na omezený prostor ale nasazuje také variabilní uspořádání například u koupelny či lůžek.

Na veletrhu Caravan Salon představený půdorys Tourer CUV 500 MQ má otočné přední sedačky, uprostřed sedací sestavu se stolem a podélnou kuchyní a zcela vzadu zvýšené příčné dvoulůžko nad garáží. Před něj se ještě vešla koupelna s odděleným sprchovým koutem, kde se strop musí při sprchování elektricky zvednout. Uvidíme, jak se toto zajímavé – ale prostorově velmi úsporné – řešení osvědčí v praxi. V plánu je také půdorys 500 LT, který nabídne protilehlou sedací sestavu.


Výroba vozu bude zahájena v březnu 2023 a předběžná cena by se měla pohybovat do dvou milionů korun.

(Všechny informace z letošního veletrhu Caravan Salon a novinky na sezónu 2023 můžete sledovat zde.)

Text: Jan Bordovský
Foto: autor, Knaus a Messe Düsseldorf/ctilmann

Další nové články