RECENZE: Solární panely Victron Energy Caravan 350 W

-

Solární panely pro obytné automobily od známého výrobce Victron, se dají koupit v zajímavé montážní sadě o celkovém výkonu 350 W. Co vše v balení najdete, jaké je zpracování, jaký mají výkon a pro jaké účely se hodí?

Velký výkon si žádá velkou střechu

Rozměrná testovací zásilka od obchodu Světkaravanů.cz ke mně přijíždí na dřevěné paletě. Sada o výkonu 350 W obsahuje dva panely, každý s nominálním výkonem 175 W a rozměry 149 x 67 centimetrů.

Ty už si na střeše obytného auta vyžádají nějaký prostor a nevejdou se tak všude – pokud byste na svém vozidle tolik prostoru nenašli, jsou v nabídce i méně výkonné sety (např. 230 W se dvěma panely o rozměrech 102 x 67 cm). Zboku si ještě nezapomeňte připočítat prostor pro střešní držáky. Každý z panelů váží rovných 11 kilogramů. Zásilku doplňuje krabice s nezbytným příslušenstvím.

Monokrystal s precizním zpracováním

Solární panely Victron s obchodním označením BlueSolar jsou zástupci klasické monokrystalické technologie. Tyto panely mají vyšší výkon při přímém (= ideálně kolmém) slunečním svitu, ale jejich výkon výrazně padá spolu s mraky, zastíněním stromy či šikmým svitem slunce, které je typické pro naši zeměpisnou polohu od podzimu do jara. Zde může výkon klesnout klidně až na dvacet procent původní nominální hodnoty.

V létě a při cestách po jižních zemích vám to ale vynahradí. Panel potřebuje pro optimální provoz buď co nejkolmější svit slunce, nebo naopak nízké teploty, které pomáhají zvýšit jeho výkon. Při montáži je důležité zajistit, aby pod panely mohl proudit vzduch a ochlazovat je.

Panely jsou usazeny v robustním hliníkovém rámu o síle tří centimetrů, díky němuž lze s rozměrnými deskami dobře manipulovat. Rámeček samozřejmě slouží primárně k uchycení panelu do střešních držáků, které je nutné dokoupit zvlášť. Držáky pro tento rozměr stojí necelých šestnáct stovek pro jeden panel.

Horní část panelu je opatřena temperovaným sklem, které články chrání před počasím, poškozením větvemi nebo kroupami. Výrobce slibuje vysokou čistotu této vrstvy a maximální využití sluneční energie.

Kvalita zpracování celého panelu je na vysoké úrovni. Hliníkový rám je pevný, dobře slícovaný a s upravenými hranami. Box s vývodem kabeláže zespod panelu je výborně zatěsněný a obsahuje 90 cm dlouhé kabely s rychlospojkami konektorů MC4, takže zapojení je velmi snadné. Victron dává na panely záruku 5 let, přičemž také garantuje nejméně 80 % výkonu po 25 letech.

Příslušenství už je v ceně

V sadě dostanete také solární regulátor základního typu PWM, který sice při nabíjení baterie nabízí o něco menší výkon než „chytré“ regulátory MPPT, ale zato je výrazně levnější a v případě tohoto setu je naprosto dostačující. Jedná se o model Victron BlueSolar LCD&USB s výstupem 30 A. Jeho hlavní výhodou je přehledné ovládání a jednoduchá instalace. Na displeji zobrazuje informace o toku energie, má všechna potřebná nastavení, podporuje nabíjení moderních LiFePO4 baterií a na těle má také dva nabíjecí USB výstupy.

V balení je také pružný propojovací kabel o dostatečné délce sedmi metrů, již s nalisovanými konektory, dva slučovací konektory na propojení dvou panelů, a také pojistkové pouzdro s dvěma pojistkami 50 A.

K čemu se sada hodí a jakou baterii zvolit?

Set o výkonu 350 W je již dostatečně výkonný na aktivní cestování s veškerým komfortem na palubě, kdy po většinu roku „utáhne“ i kompresorovou chladničku a vnitřní výbavu jako LED osvětlení, vodní čerpadlo, plynové topení, nabíjení elektroniky a další spotřebiče.

Pro správné dimenzování kapacity baterie pro vaše konkrétní potřeby je nutné znát příkon všech spotřebičů a dobu jejich provozu.

Za jak dlouho panely vaši baterii nabijí zjistíte tímto výpočtem:

  1. vynásobíte kapacitu baterie (Ah) x provozní napětí (12 V). V případě např. 150Ah baterie dojdete k hodnotě 1 800 Wh.
  2. Testovaná sada s výkonem panelů 350 W by měla za ideálních podmínek poskytnou 350 Wh za hodinu. S ohledem na provozní ztráty, a ne zcela ideální podmínky během dne výrobce v tomto případě operuje s denním výkonem cca 1 200 Wh v létě a necelých 900 Wh na jaře a podzim.
  3. Baterii s kapacitou 150 Ah tak tato sada plně nabije v průměru za 1,5 dne v létě nebo dva dny mimo sezónu.

V praxi nicméně baterii kompletně vybijete jen málokdy, uvedené hodnoty jsou tedy spíše ilustrativní. Podle obecné poučky, která říká, že výkon panelu by měl mít zhruba 1,3násobek kapacity baterie, by tato sestava měla zvládnout obsloužit baterii o kapacitě až 270 Ah, což je již dostatečná kapacita i pro velmi náročné použití a dalece převyšuje potřeby běžné posádky.

Hodnocení

Kvalitně zpracovaná a cenově velmi zajímavá výkonná sada, která svým výkonem pokryje potřeby většiny běžných cestovatelů. Solární panely s touto technologií mají dlouhou životnost, výhodou je, že sada je připravena k jednoduché montáži, ke které již chybí jen střešní držáky a vhodná baterie.

+ Dostatečný výkon pro většinu situací
+ Prověřené panely s dlouhou životností
+ Kvalitní PWM regulátor s širokými možnostmi nastavení
+ Výhodná cena sestavy

CENA SADY: 11 879 Kč (zakoupit můžete například ZDE)

Za zapůjčení do testu děkujeme obchodu Světkaravanů.cz.

Text a foto: Jan Bordovský

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...