REPORTÁŽ: Caravaning Brno 2019 – vestavby jedou

-

Poslední ročník tradičního podzimního veletrhu obytných vozidel Caravaning Brno nepatřil mezi největší, a to z hlediska počtu vystavovatelů ani návštěvníků. Přesto ale zájemci o obytné vozy nemohli odcházet zklamaní.

Zatímco největší světový veletrh karavaninku – zářijový Caravan Salon Düsseldorf – nešetří nadšením a na veřejnost pouštěl během podzimu jeden pokořený rekord za druhým, menší regionální výstavy zase tolik jásat nemohou. Zájem o obytná vozidla sice neklesá, ale období rychlého růstu se chýlí pomalu ke konci a výstavy se o své návštěvníky budou opět muset začít snažit.

Vozy Concorde patří již tradičně k největším exponátům výstavy.

To však neznamená, že by něco bylo v nepořádku. Brněnskému výstavišti se pro návštěvníky Caravaningu Brno podařilo opět obsadit dvě velké haly. I když se občas našla volná místa a expozice byly dosti vzdušné, nedá se říct, že by zde chybělo něco významného z nabídky našeho trhu, pomineme-li například vozidla značek Morelo či Hobby, která naopak obvykle nechybí na jarním veletrhu v Praze.

Na stánku společnosti Camping City bylo k vidění homologované zařízení pro tažení osobního automobilu za obytným vozem.

Návštěvníci si tak mohli vytvořit dobrou představu o nabídce českých a slovenských firem. Většině vystavovatelů se povedlo přivézt aktuální modely a novinky pro sezónu 2019, ale k vidění byla také celá řada loňských modelů s atraktivními výstavními slevami.

Česká premiéra nového modelu Carthago Liner-for-two, který je určen pro náročné cestovatelské dvojice.

Na stáncích byl letos více než kdykoli předtím vidět odklon českého trhu od obytných přívěsů, čím dál více prostoru naopak dostávají vestavby a dodávky, což je ostatně trend viditelný ve většině zemí západní Evropy. Potěšující je, že se v Brně prezentovali opět i samotní výrobci z našich končin, ať už obytných vestaveb Turčan Auto, či vyjímatelných obytných modulů Nest.

Úctyhodná byla tentokrát nabídka venkovního bazaru, kde jsme napočítali okolo sedmdesáti vozidel na prodej, a častokrát se jednalo o opravdu zajímavé kousky. Velký zájem návštěvníků to jen potvrzoval.

Současně s již tradičním pavilonem P, kde se odehrávala hlavní část výstavy, byla již podruhé otevřena také sousední hala F, kde sídlily převážně prémiové značky jako Concorde, Carthago, Niesmann+Bischoff, Pilote a další. Hala s luxusními a rozměrnými exponáty budila velký zájem veřejnosti a zároveň pomáhala rozptýlit počet návštěvníků, kterých však objektivně bylo méně než v předchozím roce. Otázkou je, zda za celkovým mírným poklesem stálo slunečné víkendové počasí, současná nasycenost trhu, nebo odliv návštěvníků na větší výstavy v zahraničí.

První obytná dodávka s pohonem 4×4 a cenou pod milion korun? Realita v nabídce značky Clever Vans.

S velkým ohlasem se tentokrát setkal doprovodný program, kde vedle oblíbených prezentací Tomáše Brabce se s obrovským zájmem setkalo vystoupení Kláry Hájek Velinské, která povídala o tématu kempování mimo kempy. Neméně posluchačů pak zaujalo svá místa na cestovatelské přednášky Jakuba Moravce ze Skotska či Skandinávie, kterou navštívil s obytným vozem v zimě. Doslova na zemi pak někteří zájemci museli sedět při beznadějně obsazené prezentaci známého fotografa Jiřího Kolbaby, jenž přednášel o svých zážitcích s cestováním obytným vozem po Islandu, které podle očekávání doprovodil vynikajícími fotografiemi.

Ještě dlouho po ukončení přednášky vykládal Jiří Kolbaba své zážitky z Islandu přímo u svého expedičního vozu na stánku firmy Finaso.

Celkově tak musíme Caravaning Brno zhodnotit jako tradičně velmi povedenou akci, která má i v silné konkurenci internetu či německých veletrhů domácím návštěvníkům co nabídnout.

Příští ročník výstavy se uskuteční ve dnech 7.-10. listopadu 2019.

Text a foto: Jan Bordovský

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...