Ještě v 50. letech minulého století byly zimní pneumatiky považovány za marketingový podvod. Řidiči daleko na severu ale v té době už věděli svoje. Není proto divu, že úplně první zimní pneumatiky vznikly v roce 1934 zrovna tam. Jmenovaly se Kelirengas a přišel s nimi předchůdce značky Nokian.
Dnes to zní již neuvěřitelně, vždyť zimní pneumatiky jsou pro řidiče jedním z neodmyslitelných symbolů zimy. Až do té doby se ale jezdilo na téměř hladkých pneumatikách a na sněhu se prostě obouvaly řetězy. Zkuste si to ale na finských silnicích, které v té době nepatřily mezi ty nejkvalitnější a zima tam trvá skoro půl roku.
Zimní pneumatiky přinesly zlom v dopravě
První zimní pneumatika byla určena pro nákladní automobily. Měla zesílenou konstrukci – to aby řidiči v šeru a mrazu polárních nocí nemuseli řešit defekty, měly výrazný ostrý vzorek, který se zakousával do sněhových závějí, a také otevřenou strukturu, aby se pneumatika za jízdy sama čistila.

Už v roce 1936 představila firma Suomen Gummitehdas Osakeyhtiö, předchůdce dnešního Nokianu, vylepšený model. Tentokrát byl určen pro osobní vozy, a místo hlubokého vzorku měl něco na způsob malých přísavek. To proto, že na silnicích se objevily sněžné pluhy, které ze sněhové závěje udělaly hladkou uježděnou plochu. Zimní pneumatika s názvem Hakkapeliitta je dodnes jednou z nejúspěšnějších na světě, byť samozřejmě ve výrazně vylepšené verzi.
Jen pár let poté uvádí na trh své zimní pneumatiky firma Semperit, protože i v Alpách to v zimě klouzalo. Ne náhodou byly modelům od Nokianu podobné. A od 40. let vyvíjel své zimní pneumatiky také Continental – jeho snaha vyústila v roce 1952 v označení M+S (Matsch + Schnee = Mud & Snow), které se používá dodnes. Continental také jako první přišel se zimní směsí, která v mrazu netvrdla jako klasické letní pneumatiky, což přineslo další významné zlepšení jízdních vlastností.


Na druhé straně oceánu testovala zimní pneumatiky americká firma Goodyear, která experimentovala s novým materiálem – umělou pryží.
Tento pokrok se podepsal na obrovském nárůstu dopravy, lidé mohli najednou jezdit i v zimě mnohem dále a výrazně bezpečněji. Pomohla tomu i integrace ocelových hrotů do pneumatik v 60. letech.
Zimní pneumatiky jsou dnes vyrobeny ze směsi asi stovky surovin, v zimním období se staly samozřejmostí pro většinu řidičů v našich zeměpisných šířkách a do jejich vývoje se investují obrovské částky. Na trhu samozřejmě nechybí ani řada modelů specializovaných na specifické potřeby dodávek a obytných automobilů.
Text: Jan Bordovský
Foto: Nokian