Etický kodex kempaře

-

Co je etický kodex kempaře?

Etický kodex kempaře je souhrn rad a doporučení, jak se chovat při kempování v kempu i ve volné přírodě. Vychází z domácích i zahraničních zkušeností a zahrnuje nejčastější chyby a prohřešky, kterých se karavanisté na svých cestách dopouští.

Proč vznikl etický kodex?

Karavaning se v celé Evropě těší čím dál větší oblibě a věnuje se mu stále více lidí. To s sebou nese větší tlak na infrastrukturu (kempy a STPL) i životní prostředí (kempování na divoko).

Čím více budou karavanisté porušovat základní pravidla, tím dříve přijdou zákazy, omezení, regulace a pokuty. Dodržováním těchto zásad pomůžete k zachování volnosti kempování a budování dobrého obrazu karavanistů v ČR i zahraničí.

Autorem kodexu je Asociace kempování a karavaningu ČR.
www.akkcr.cz

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Logo-1024x362.jpg.

1. Pokora, pořádek a respekt jsou základem cestování

Cestuji, abych poznával cizí zvyklosti, nikoli, abych šířil ty své. Respektuji místní pravidla. Jsem ohleduplný k okolní přírodě, obyvatelům i k vybavení kempu.

2. Kempuji tam, kde je to dovoleno

Pokud si nejsem jist, zeptám se. Informuji o svých úmyslech (mám psa, rozdělám oheň, budu hlučný…). Nastuduji si pravidla a zvyklosti dané země.

3. Po mém kempování nic nezůstane

Místo, na kterém kempuji, po sobě zanechávám minimálně ve stejném, ne-li lepším stavu. Nezanechávám po sobě odpadky, psí exkrementy, vylitou toaletu apod.

4. Nekradu a neničím

Co není moje, ponechám na původním místě. Se zařízením kempu zacházím ohleduplně.

5. Po příjezdu pozdravím sousedy

Pozdrav s úsměvem je víc než peníze v obálce. Nestydím se používat slova „děkuji“ a „prosím”.

6. Respektuji soukromí druhého

Nenarušuji komfortní zónu ostatních. Nechodím zkratkou přes parcelu sousedů, respektuji právo na soukromí a intimitu ostatních.

7. Neruším noční klid

Pokud se chci v noci bavit, ujistím se, že to sousedům nevadí. Respektuji místní zvyklosti ohledně nočního klidu. Pokud na místo přijíždím v noci, chovám se tak, abych nevzbudil ostatní. Zbytné věci nechám na ráno.

8. Děti a psi na bezpečném místě

Pokud mám s sebou děti nebo čtyřnohé společníky, vybírám pro jejich hraní a pohyb vhodný a bezpečný prostor, kde nebudou rušit ostatní kempaře.

9. Neobtěžuji ohněm

Pokud griluji či zakládám oheň, ujistím se, že je to na daném místě bezpečné a povolené, a že to mému okolí nevadí. Neobtěžuji sousedy kouřem. V případě nouze mám oheň čím uhasit. Při odjezdu se přesvědčím, že je ohniště uhašeno.

10. Dřevo beru s rozmyslem

Pokud se rozhodnu využít dřeva v okolí k táboráku, využiji jen takové množství, které je nezbytné. Myslím i na budoucí kempaře a nikdy nekácím živé stromy!

11. Nenechávám běžet motor na místě

Pokud startuji vozidlo, tak jen proto, že odjíždím. Nespouštím v kempu motor kvůli dobíjení baterie či zahřívání. Neobtěžuji sousedy hlukem a spalinami z motoru či elektrocentrály.

12. V kempu jezdím pomalu a opatrně

Respektuji, že se v kempu pohybují děti a zvířata bez dozoru. Při couvání se dobře rozhlédnu. Předvídám.

13. Vím, kam s odpadní vodou a WC

Pokud je v místě toaleta, vždy ji udržuji v čistotě a nevylévám do ní věci, které tam nepatří. Důsledně hlídám, kam vylévám chemickou toaletu. Odpadní vodu a splašky nikdy nevylévám pod karavan nebo na místo, které není k tomu určené.

14. Nedělám ostatním, co sám nemám rád

15. V případě nouze vždy pomůžu ostatním karavanistům či kempařům.

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...