Malibu Van Diversity – chytrý interiér se zvedací střechou pojme celou rodinu

-

Obytné vestavby Malibu se díky dobré kvalitě, zajímavým půdorysům a také skvělému výrobnímu zázemí mateřské značky Carthago rychle etablovaly na evropském trhu. Jedním z nejnovějších modelů, který mezi zákazníky i odborníky sbírá dobrá hodnocení, je model Malibu Van Diversity 640 v rodinném provedení se zvedací střechou.

S prostorem v obytných vestavbách je to vždy složité. Ať se výrobci snaží, jak chtějí, úzká stavba plechové dodávky vždy přináší výrazné kompromisy. Buď se omezí velikost sedací sestavy, hloubka zásuvek a skříněk či velikost toalety, nebo to odskáče ulička, a vůz pak působí stísněně.

Malibu šlo na to trošku chytřeji. Půdorys s názvem Diversity označuje uspořádání interiéru, které působí prostorně a vzdušně především díky umístění kompresorové chladničky do samostatné nízké skříně. Toto řešení umožňuje volný průhled celým vozidlem až dozadu, ale navíc rozšiřuje pracovní plochu v kuchyňském bloku. Vozidla s délkou téměř 6,40 metru tak umí v kombinaci se zvedací střechou nabídnout dostatek prostoru i pro čtyřčlennou rodinu.

Nízká chladnička zásadně ovlivňuje interiér

Model Malibu Diversity 640 LE K nabízí dvě podélná lůžka v zadní části a bohatý úložný prostor pod nimi. Další zavazadla se vejdou do stropních skříněk, které lemují celý interiér a je jich opravdu dostatek. Navíc jsou designově velmi povedené. Přidáte-li do názvu ještě slova „skyview“ a „family-for-4“, vyjde vám obytná vestavba s panoramatickým střešním oknem nad přední kabinou a zvedacím střešním lůžkem pro další dvě osoby. Diversity 640 LE K jezdí na Fiatu Ducato s délkou 6,36 metru – větší obytnou vestavbu na tomto podvozku již sehnat nelze.

Lednice umístěna do nízké skříňky nejenže opticky výrazně zlepšuje prostornost vozu, ale je také praktickým rozšířením kuchyňské pracovní plochy. Skříňka je navíc o několik centimetrů vyšší než zbytek kuchyně, takže je velmi pohodlná například pro úpravu zeleniny, krájení masa a podobné úkony. Na čele kuchyňského bloku ale ani tak nechybí výklopné boční rozšíření – to je velmi praktické i při venkovním posezení.

Přístup do nízko umístěné chladničky je ale obtížnější a neobejde se bez shýbání. Příjemnější by bylo umístění chladničky hned zkraje kuchyňského bloku – jak je to nyní čím dál rozšířenější. Chladnička pak je dobře přístupná zevnitř i zvenčí vozu. Nebylo by pak ale možné použít výklopné rozšíření kuchyně. Zásuvky by se pak musely přesunout mezi kuchyň a lůžko a byly by menší. Malibu však již toto řešení umí – používá jej u půdorysu 640 LE RB.

Základ nového půdorysu Diversity je nízká chladnička, která zásadním způsobem definuje vzdušnost celého prostoru a také rozšiřuje pracovní plochu v kuchyni.

KOMPLETNÍ FOTOGALERIE


Zvedací střecha rozšiřuje rodinné možnosti

Dalším typickým prvkem tohoto modelu je již zmíněná zvedací střecha. Tu Malibu používá teprve od minulého roku a jedná se o vlastní sendvičovou konstrukci o složení hliník – polyuretanová pěna – laminát. Hmotnost celé střechy je velmi slušných 105 kilogramů. Otevírání a zavírání usnadňují plynové vzpěry a na horní lůžka se dostanete po dvoudílném žebříku, který má za jízdy své místo v zadním úložném prostoru.

Prostor ve zvedací střeše nabízí lůžko o rozměru 205 x 132 cm, pohodlnou tvrdší matraci i světla ke čtení.

Nutno zde dodat, že strop vozidla není pohyblivý, tedy střecha po otevření nezvedá výšku ke stání v celém interiéru. Do horního lůžka se dostanete samostatným průchodem.

Pokud byste si nevybrali příplatkové panoramatické přední okno, bude nad kabinou řidiče další stropní skříňka. Je pak ale nutné počítat s tím, že když je střešní lůžko v zavřeném stavu, do vozidla se dostane výrazně méně světla.

Střešní lůžko je s délkou přes dva metry a šířkou 132 cm pro dva cestující pohodlné, matrace má tloušťku pět centimetrů a patří mezi ty tvrdší. Stanovina má vpředu a po stranách rozměrné uzavíratelné větrací otvory. Uvnitř najdeme ještě dvě bodové LED lampičky na čtení.

Dostatek prostoru na spaní i zavazadla

Hlavní podélná lůžka v zadní části vozu slibují pohodlí už od pohledu. To na straně spolujezdce má přes dva metry a bude pro toho největšího z posádky. Matrace tlusté deset centimetrů nabízí sedmizónový komfort a jsou uloženy na lamelovém roštu. Pod lůžky najdeme velkou šatní skříň, prostor na prádlo a další úložná místa.

Hlavní úložné prostory v Malibu Van Diversity 640 LE K se nachází pod zadnímu lůžky. Je zde prostor i pro topení Truma Combi 4.

Specialitou Malibu je umístění plynového topení od Trumy pod lůžko na straně řidiče. Díky tomu je volný celý prostor pod zadní sedačkou – využitý jako zásuvka s integrovaným odpakovým košem. Pod přední stolem je ve dvojité podlaze ještě dobře vymyšlený odkládací prostor na boty. Lůžko na straně řidiče však i s topením nabízí dostatek dalšího úložného prostoru.

Nevýhodou tohoto řešení je, že topení pod lůžkem, a tedy přímo pod hlavami posádky, je v noci trochu více slyšet. Pro uzavření plynového ventilu je nutné odklopit celé lůžko a přístup k protimrazovému ventilu od bojleru je ještě složitější přes boční dvířka v zadním prostoru, ke kterým je opravdu složitý přístup. Tohle by v Malibu rozhodně ještě měli napravit.

Toaleta je typické Malibu

Jestli má v Diversity něco tak typické Malibu znaky, je to koupelnová část s posuvnou toaletou. Chcete-li mít v koupelně více místa nebo se osprchovat, sešlápnete malý pedál pod toaletou a otočíte ji do volného prostoru ve stěně, který sahá pod jedno ze zadních lůžek.

Koupelna nabízí po odklopení toalety prostornou sprchovou vaničku.

Abyste si při sprchování nenamočili skříňky a umyvadlo, celá tato část se zatáhne lamelovou stěnou a z celé koupelny se tak stane poměrně prostorný sprchový kout, který je větší než u většiny konkurentů.

Řešení má bohužel i své nevýhody – šachta pro toaletní kazetu není kvůli pohyblivému záchodu utěsněná, splachovací tlačítko je umístěno na skříňce poměrně nízko u země a při používání toalety musíte trošku zápasit s místem pro kolena.

Doložnost je nutné hlídat

Zatímco pro dvoučlennou posádku je doložnost dostačující, čtyřčlenná rodina by měl zvážit volbu čtyřtunového Maxi podvozku. Vůz totiž i se zvedací střechou, ale bez jakýchkoli těžších doplňků (jako je markýza, nosič kol apod.) váží v pohotovostním stavu 3 100 kg, kdy zbývajících 400 kg je pro rodinné využití velmi nedostatečné.

Malibu Van Diversity nepatří mezi nejlevnější obytné vestavby, nabízí ale nový a velmi povedený interiér, prostornost a především vysokou úroveň zpracování a použitých materiálů.

Půdorys Malibu Van Diversity 640 LE K

NAŠE HODNOCENÍ

+ kvalitní zpracování
+ vzdušný interiér
+ dostatek úložných prostor
+ prakticky řešená kuchyně
– špatný přístup k protimrazovému ventilu bojleru
– nižší doložnost

TECHNICKÉ ÚDAJE

Podvozek: Fiat Ducato 35 light, v základu motor 88 kW (120 k), šestirychlostní převodovka, emisní norma Euro 6d
Rozměry: 636 x 205 x 266 cm, rozvor 404 cm, výška ke stání uvnitř 190 cm
Hmotnosti: celková hmotnost 3 500 kg, prázdná hmotnost 3 052 kg, pohotovostní hmotnost (včetně řidiče, plná nádrž vody, plynové lahve 2×11 kg, bojler, WC náplň) 3 285 kg
Nádrže: čistá voda 100 l, odpadní voda 92 l, plyn 2×11 kg, chladnička 84 l, nafta 75 l, AdBlue 19 l
Lůžka: zadní podélná lůžka 202 x 90 a 189 x 102 cm, lůžko ve zvedací střeše 205 x 132 cm
Výbava (sériová):
2x airbag, klimatizace kabiny, tempomat, ESP, topení s bojlerem Truma Combi 4.

Základní cena vozu: 61 150 EUR

Prodejce Malibu pro Českou republiku: www.cwn.cz

Text: Jan Bordovský, Foto: Malibu

Další nové články

Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...