TEST: Malibu Van 640 – Nenápadně, ale bez kompromisů

-

Obytné vestavby jsou oblíbené pro svou obratnost, nenápadnost a dobré jízdní vlastnosti, často jsou však spojovány s vědomím jakéhosi kompromisu – tušíme, že v nich bude horší výbava, méně místa a komfortu. Malibu Van 640 ukazuje, že to nemusí být vždy pravda.

KOMPLETNÍ FOTOGALERIE


Ačkoli vozidla Malibu na trhu působí jako nováček, první obytná vestavba pod tímto názvem přišla na svět již před více jak třiceti lety. Před dvěma leta se z modelové řady stala samostatná značka a od loňska již Malibu vedle vestaveb nabízí kompletní portfolio obytných vozů, včetně polointegrovaných a integrovaných.

Celá značka navíc spadá pod křídla německého výrobce Carthago, který má velmi věhlasné jméno v segmentu prémiových obytných vozů. O nedostatek zkušeností při výrobě tedy není nutné se obávat.

Malibu Van 640

Malibu Van se nabízí v celkem šesti variantách, s celkovými délkami od 5,41 do 6,35 metru. Námi testovaný model 640 LE je z nich nejdelší, díky čemuž může nabídnout velmi dlouhá podélná lůžka vzadu, prostornou koupelnu i rozměrnou šatní skříň. K tomu všemu se dostaneme.

Jen máloco nasvědčuje, že jsme jen v obytné dodávce. Interiér je útulný a kompletní.

Osvědčený podvozek jako základ

Základem vozu je osvědčený Fiat Ducato, který v nejnovější verzi nabízí poměrně komfortní interiér a tichý motor. Díky krátké kapotě a velkým bočním zrcátkům je z kabiny velmi dobrý výhled, jízdu samozřejmě usnadňuje i standardní šířka vozu jen 205 cm. Šestistupňová převodovka je dobře odstupňovaná, i silnější motor 2,3 l s výkonem 109 kW (základní verze má 96 kW) má však s vozidlem dost práce. Na alpských silničkách, kde jsme Malibu celý týden testovali, mi tak řadicí páka téměř přirostla k ruce. O to větším překvapením pak byla průměrná spotřeba jen 9,7 l/100 km, která je při kombinaci jízdy po dálnicích a v horách více než příznivá. Nástavba je při jízdě příkladně tichá, nábytek nevrže, sprchový kout neklepe, vše je jak má být.

Kabina je přívětivá a nabízí dobrý výhled z vozu.

Otočením pilotních sedaček dozadu vytvoříme čtyřmístnou sedací sestavu, která slouží jako hlavní bod obytného prostoru. Příjemné čalounění ve dvou odstínech hnědě vytváří spolu s třešňovým dekorem nábytku útulnou a elegantní atmosféru, prostor oživují bílá čela zásuvek a robustní chromované kování. Ačkoli vozidlo nabízí celkem čtyři místa na jízdu, obytná část je určená jen dvěma osobám, v tomto případě ideálně páru ve středních letech. Za příplatek je však možné dodat polstrování pro přeměnu přední sedačky na dětské lůžko.

Sedací sestava má místo pro čtyři osoby. Stůl lze jednoduše rozšířit.

Rohy nábytku i stolu jsou všude zaobleny, aby usnadnily pohyb v užší skříňové nástavbě, místa je nejen díky tomu – na poměry vestavby – všude dostatek, a to pro posádku i zavazadla. Úložné prostory jsou nad kabinou řidiče, sedací sestavou i nad zadními lůžky. Naproti koupelny pak je vysoká šatní skříň.

Šatní skříň nad chladničkou.

Koupelna je vůbec asi nejzajímavější částí tohoto půdorysu a výrobce je na ni také náležitě hrdý – otočnou toaletu lze jednoduchým pohybem zcela zasunout do zadní stěny, čímž se vytvoří prostorný sprchový kout s dobře fungujícími plastovými zástěnami. Plastová vanička má dva odtoky a kvalitní armatury. Velmi chytré jsou i posuvné dveře do koupelny, díky nimž se neubírá místo v chodbičce a potažmo kuchyni. Při sprchování máte k dispozici odkládací poličky i dostatečné větrání střešním oknem.

Toaleta samotná je dosti prostorná, naopak využití plastového umyvadla komplikuje jeho umístění v rohu a ještě pod skříňkou. Například opláchnutí obličeje je tak trošku problém, protože se nad umyvadlo nedá dobře naklonit. Nechybí zde zrcadlo, zásuvka pro holicí strojek a skříňky pro základní hygienické potřeby. Celkově koupelnu hodnotím velice kladně, je navržena opravdu chytře a menší nedostatky přebíjí fakt, že jsme stále v obytné dodávce.

Malá kuchyňka má mnoho úložného prostoru.

Kuchyňka naproti u bočních dveří nijak zásadně nevybočuje ze standardu dané třídy. Dvouhořákový vařič s elektrickým zapalováním a prostorný dřez již nenechávají prostor pro další práci, ten lze přidat pomocí sklopného nástavce. Větší vaření se tak musí připravovat na hlavním stole. Kryt dřezu může sloužit zároveň jako krájecí deska, tři velké zásuvky, stropní skříňka a velká spižírna pod sedačkou pojmou dostatek nádobí i potravin. Vpravo od linky najdeme absorpční chladničku s mrazákem o objemu 65 litrů. Další prostory se nabízí v podlaze pod stolem a ve schůdku na lůžko, ty jsou velmi praktické i jako botníky.

Ve voze jsou i prostory pro znečištěné věci – například obuv.

Zadní podélná lůžka nabízí rozměry 196 x 91 a 181 x 102 cm, to kratší je na straně řidiče, a ve své třídě patří svou délkou mezi špičku. Spaní je velmi komfortní, na čemž mají zásluhu silné matrace ze studené pěny a lamelové rošty. Obě lůžka lze vyklopit do strany a po vyjmutí střední přepážky pak je možné ve vozidle přepravovat i rozměrnější náklad – třeba motorku, surf nebo jízdní kola. Při běžném provozu pak je samozřejmě pod lůžky velká garáž pro nejrůznější výbavu, skrývá se zde i topení, prostor pro dvě plynové lahve a nádrž na čistou vodu.

Malibu nabízí v základu velmi bohatou výbavu – patří do ní například kompletní osvětlení v LED, automatická klimatizace kabiny řidiče, centrální zamykání, asistent rozjezdu do kopce, elektricky výsuvný boční schůdek, žaluzie a zatemnění na všech oknech či moskytiéra do bočních posuvných dveří. Nádrž na vodu má objem 100 litrů a je chráněná proti mrazu, odpadní o objemu 92 litrů může být izolovaná za příplatek. V základu je také topení s bojlerem Truma Combi 4 a nástavbová baterie s kapacitou 80 Ah.

Je až s podivem, kolik prostoru a komfortu může nabídnout klasická obytná vestavba, byť v tomto případě na půdorysu dlouhém 635 cm, což předčí i některá klasická obytná vozidla. Stačí několik chytrých řešení. Dvoučlenná posádka se může spolehnout na bohatou a dobře fungující výbavu i velmi kvalitní spaní. Robustní nábytek s velmi přesným opracováním a kvalitním kováním jsou zárukou dlouhodobé funkčnosti. K životu zde nechybí nic podstatného, vůz je dobře prosvětlen a disponuje nejmodernějšími standardy. Zamrzí jen hůře využitelné umyvadlo, absence USB zásuvky pro nabíjení elektroniky a chybějící měnič napětí, který komplikuje delší pobyt nadivoko. Tyto věcí však lze řešit dodatečnou instalací.

Text: Jan Bordovský | Foto: autor a Malibu

Model Malibu Van 640 stojí v základní výbavě 47 150 eur, tedy asi 1 280 000 Kč.

Prodejce v České republice:
Campingworld Neugebauer, Brněnská 1631, 691 23 Pohořelice, tel.: +420 519 322 120; www.camping-world.cz

Výsledek testu

Kvalitní zpracování, množství úložných prostor, chytře řešená koupelna, prostorná lůžka a dobrá výbava v základní ceně. To vše v kompaktním balení na pohodlné cestování ve dvou lidech, navíc pod záštitou prestižního výrobce.

Hodnocení podle kategorií

Koupelna a WC
Lůžka a spaní
Úložné prostory
Základní vozidlo
Posezení a kuchyňka

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...
Kvalitní zpracování, množství úložných prostor, chytře řešená koupelna, prostorná lůžka a dobrá výbava v základní ceně. To vše v kompaktním balení na pohodlné cestování ve dvou lidech, navíc pod záštitou prestižního výrobce.TEST: Malibu Van 640 - Nenápadně, ale bez kompromisů