VÝLET NA VÍKEND: Do Podyjí za přírodou, historií i vínem

-

Meandry řeky, skály a údolí, vinice, staré mlýny, vřesoviště a pozůstatky historie – československá obranná linie i železná opona. To je nejmenší a nejmladší národní park u nás – Podyjí. 

Podyjí není pro aktivní lidi a kempaře neznámým pojmem. Oblast kolem Vranova nad Dyjí a Vranovské přehrady je velmi populární a nabízí množství vyžití. Památky, vyhlídky, naučné stezky, muzeum opevnění a skvělou síť tras a cest. My se ovšem zaměříme na východní část Národního parku Podyjí a jedny z jeho nejcenějších oblastí. 

Nedaleko Znojma jsou vesnice Havraníky a Popice. Jedna z nich je ideálním výchozím bodem. My jsme zvolili Havraníky a zaparkovali za vsí u samého východiska značených cest. Hned první věc, která nás zaujala je předválečný bunkr řopík, na němž je postavena kaple. Dokonalá fůze minulosti a současnosti.

Vyrážíme směrem na vyhlídku Devět mlýnů a následně sklesáme k řece pod vinice Šobes. Ty jsou jedny z nejstarších v Evropě. Vysazovali je zde již římští legionáři a zdejší víno ve středověku pili na nejednom vladařském dvoře. Naše cesta dál vede po pravém břehu Dyje po žluté turistické značce. Údolí bývalo plné mlýnů a jedním z nich byl i mlýn Papírna, jehož zbytky jsou krásně upravené a slouží k odpočinku i jako místo s informačními tabulemi. Zachované jsou i zídky nad ním, které jsou domovem užovek a ještěrek. Ty využívají ke svému slunění i množství skalek a kamenných moří, která zde jsou velmi rozsáhlá a přírodovědně cenná. 

Prvotní klesání k Šobesu si musíme vynahradit dlouhým stoupáním zpět na vrcholy skal. Odměněni však budeme jedním z nejkrásnějších výhledů v Podyjí vůbec. Sealsfieldův kámen. Vyhlídka byla pojmenována po místním rodáku, spisovateli Charlesi Sealsfieldovi, který místo rád navštěvoval a je z ní překrásný pohled do hluboce zaříznutého údolí řeky. Zde se napojíme na Popický okruh a přes Trouznické údolí dorazíme vinicemi do Popic. Ty jsou starou vinařskou obcí s dlouhou tradicí a také odtud putovalo víno na královské tabule.  

Po červené značce se vrátíme přes vřesoviště a stepi zpět do Havraníků a také v nich se můžete za 15 km dlouhý výlet odměnit sklenkou vína.

I tato část Podyjí je plná cyklostezek a je doslova rájem kolařů, ale pozor, celý úsek žluté značky podél Dyje, který zde popisuji je pro kola nesjízdný a kolům je vjezd zakázán. Stejně tak není trasa vhodná pro putující s kočárkem.

V samém srdci národního parku je Čížov. Obec byla v minulých dobách přímo u železné opony. Její část, včetně strážné věže, zde zachovali a je autentickým a chladným svědkem dob, kdy bychom na tyto výlety nemohli. Podél zachovalého úseku vede i takzvaná signální cesta. Zajímavé je, že zátarasy z velké části kopírují jinou linii a to prvorepublikové obranné opevnění. Čížov je ovšem také výchozím bodem na Hardeggskou vyhlídku a případně do malebného rakouského Hardeggu.

Tato rakouská vesnička v podhradí nabízí hned několik stellplatzů a kemp. Soukromý kemp na objednání předem je přímo i v Čížově. Do samotné obce nevjedete, ale před ní je velké odstavné parkoviště, které dokáže zájemce o tuto část Podyjí uspokojit.

ZAJÍMAVOST

Železná opona u nás začala vznikat hned po roce 1948, ale své neprostupnosti dosáhla v letech 1952 až 1953. Hraniční pásmo a samotná železná opona se v následujících letech posouvala více do vnitrozemí. Hraniční pásmo mělo nakonec šířku 4 až 10 km a tato část republiky se tak stala pro normálního člověka nepřístupnou (šlo o 1,5 % rozlohy státu). Většina vesnic v hraničním pásmu byla postupně vysídlena, jejich zbytky byly v letech 1953 až 1959 postupně zničeny, aby stojící opuštěná stavení nemohla uprchlíkům přes hranici poskytovat úkryt.

Text a foto: Jakub Moravec

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Tatra kolem světa 2 dojela. V Tádžikistánu se zřítila ze svahu, část posádky je...

Expedice Tatra kolem světa 2 ukončila svou cestu vážnou nehodou. V Tádžikistánu se vůz ztřítil z horské silnice a několikrát se převrátil. Pět osob...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...