Westfalia Sven Hedin je zpátky!

-

Novou generaci svého legendárního modelu Sven Hedin představila Westfalia na podvozku nového Volkswagenu Crafter. Vůz s novou karosérií pořádně omládnul, duch z doby, kdy se před čtyřiceti lety poprvé představil veřejnosti ve vozidle VW LT 28, v něm však zůstal.

I nadále je Sven Hedin určen pro dvě osoby. Pro ty je tu vzadu připraveno příčné dvoulůžko, sportovní kuchyňka i sedací sestava  – vše na tradičních místech.

Sven Hedin používá 5,99 m dlouhý základ VW Crafter.
Sven Hedin používá 5,99 m dlouhý základ VW Crafter.

Nový Crafter vozidlo posouvá na vyšší úroveň především s ohledem na komfort jízdy, bezpečnost, přítomnost řady moderních asistentů a celkově velmi civilní jízdní projev. Jízda se Sven Hedinem tak připomíná spíše řízení většího osobáku, než obytné dodávky. A to se bavíme o základním motoru s výkonem 102 koní. Pokud někdy přičichnete k motoru s výkonem 177 koní s automatickou převodovkou, nikdo už vás ven z kabiny nedostane.

Do karosérie o délce jen 599 cm a výšce 259 cm jsou pečlivě zabudována rámová okna, přípojka elektřiny i klapka toaletní kazety. Vychytávka, jaké umí snad jen Westfalia, se pak skrývá za černým poklopem navazujícím na lini oken bočních stěn. Sven Hedin umožňuje spaní vzadu příčně právě proto, že tento poklop je zevnitř elektricky výsuvným rozšířením lůžka. To tak dokáže nabídnout pěknou plochu k ležení o rozměrech 135 x 202 cm, matrace o síle 11 cm leží na kvalitním roštu Froli. Lůžko je samozřejmě výklopné a vejde se pod něj kolo, lyže či jiná sportovní výbava.

Jednoduchý, prostorný a účelně vybavený interiér. Tohle je automobil pro cestovatele.

Sanitární koutek hned před lůžkem je plně vybavený a rozměrově na danou velikost vozu spíše nadprůměrný, na rozdíl od mnoha jiných vestaveb. Plastové dobře omyvatelné stěny jsou praktické, vnitřní část dveří tvoří veliké zrcadlo, úložného místa je zde dostatek. Nechybí střešní okénko a na přání ani teplovodní naftové topení s konvektory.

Kuchyňka o rozměrech 127 x 40 x 90 cm má vše potřebné včetně 70litrové chladničky. Zvláštností jsou přihrádky vysouvající se zboku, takže jsou přístupné i zvenčí.

Díky elektricky výsuvnému rozšíření boční stěny může být zadní lůžko uloženo napříč.

Westfalia sází na kompletně LED osvětlení, které je navíc stmívatelné, najdeme zde také USB nabíječky, takže v tomto ohledu je Sven Hedin opravdu moderní. A modernost, někdy až strohost, čiší i z interiéru – zde se nehraje na útulnost, Sven Hedin je o ryzím cestování a praktičnosti.

Při delších výletech potěší také stolitrová nádrž na čistou vodu, která je pod vozidlem a lze ji na přání izolovat na zimu.

Kuchyňka neoplývá velkou pracovní plochou, z ostatní výbavy ji nic nechybí.

Nový model budí veliký zájem. Jedná se o drahé, avšak vyvážené, moderní a bezpečné vozidlo, na kterém je znát čtyřicetiletá vyzrálost uspořádání a praktičnosti interiéru. Ten je vkusný, promyšlený i kvalitně zpracovaný.

Úzká karosérie Crafteru je velkou výhodou při cestování, ale je znát na omezeném množství prostoru uvnitř. U spaní to naštěstí řeší chytře provedený výsuv, z koupelny by si pak mohly vzít příklad i leckteré polointegrované automobily.

Pod lůžko se vejde mnoho sportovních doplňků či nákladu.

Dva cestovatelé, kteří vědí, proč si vybírají zrovna toto vozidlo, které v základu stojí kolem 1 600 000 Kč, si v něm užijí toho nejlepšího, co současný trh s obytnými vestavbami nabízí.

Vozidlo nám k představení zapůjčila firma Blue Rent, a.s. – www.bluerent.cz

Text: Jan Bordovský, Foto: autor a Westfalia

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...