Cestovatel Miroslav Zikmund otevře svou vilu návštěvníkům

-

Neuvěřitelné 102. narozeniny oslavil letos 14. února Miroslav Zikmund, žijící legenda českého cestování. Dostal k nim dárek, který potěší nejednoho fanouška cestovatelského dua H+Z. K narozeninám byl totiž založen nadační fond Zikmundova vila, který tuto kulturní památku bude udržovat a zpřístupní ji veřejnosti i výzkumníkům.

Vila Miroslava Zikmunda s výhledem na Zlín.

Fond provede na Zikmundově domě, v němž cestovatel prožil téměř sedmdesát let, citlivou a nezbytnou rekonstrukci, a dále ji bude udržovat v zachovalém stavu, stejně jako známou zahradu, jež vilu obklopuje, a kterou má Miroslav Zikmund popsánu do nejmenších detailů.

Vše bude ve vile zachováno ve stylu „posledního dne“, tedy v co nejvíce autentické podobě. Na místě zůstane veškerý nábytek, stovky suvenýrů z cest i rozsáhlá knihovna s několika tisíci svazky. Do svatého grálu českého cestovatelství, legendární Zikmundovy pracovny, se ale veřejnost nedostane – stejně jako cestovatel zde své návštěvy nikdy nevodil, a to údajně dokonce ani Jiřího Hanzelku.

Knihovna v domě čítá několik tisíc knih.

Autorem projektu citlivé rekonstrukce vily je architekt Petr Všetečka. Podle plánů vznikne v části suterénu centrum pro návštěvníky, kde se budou moci seznámit s historií a odkazem dua Hanzelka+Zikmund. Bude zde také prostor pro dočasné výstavy. Cílem je, aby měl návštěvník pocit, že se nachází v domě, nikoli muzeu.

Legendární dvojice Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund na svých cestách.

Vila samotná je také významnou architektonickou památkou, pochází ze třicátých let dvacátého století, kdy ji postavila firma Baťa pro okresního hejtmana. Zikmund ji koupil a zrekonstruoval v roce 1953, od té doby se v ní nic nezměnilo. Za minulého režimu se v domě scházeli často nejrůznější umělci a disidenti včetně Václava Havla.

Hned první cesta po Africe málem skončila tragicky na svém samotném začátku. Jen štěstím se obešla bez zranění a velkou náhodou byl k dispozici brzy i náhradní vůz stejného typu (ovšem v sériovém provedení bez expedičních úprav).

Miroslav Zikmund sice má ve vile stále trvalé bydliště, ale několik let v ní již nebydlí. Zhruba před rokem se ji po dlouhém zvažování rozhodl předat – a vybral si k tomu Čestmíra Vančuru, zlínského podnikatele a ředitele zlínského filmového festivalu. Péči o dům však bude vykonávat právě nadační fond v čele s ředitelkou Magdalénou Malou.


Dvě nejnovější knihy Miroslava Zikmunda


Náklady na rekonstrukci dosáhnou kolem dvaceti milionů korun a s prvními návštěvníky se počítá zřejmě v příštím roce. Do té doby se čas využije mimo jiné k digitalizaci některých materiálů, což usnadní výzkum budoucím generacím zájemců o dvojici Hanzelka+Zikmund a jejich poznatky z cest.

Autor: Jan Bordovský

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...