Neuvěřitelné 102. narozeniny oslavil letos 14. února Miroslav Zikmund, žijící legenda českého cestování. Dostal k nim dárek, který potěší nejednoho fanouška cestovatelského dua H+Z. K narozeninám byl totiž založen nadační fond Zikmundova vila, který tuto kulturní památku bude udržovat a zpřístupní ji veřejnosti i výzkumníkům.
Fond provede na Zikmundově domě, v němž cestovatel prožil téměř sedmdesát let, citlivou a nezbytnou rekonstrukci, a dále ji bude udržovat v zachovalém stavu, stejně jako známou zahradu, jež vilu obklopuje, a kterou má Miroslav Zikmund popsánu do nejmenších detailů.
Vše bude ve vile zachováno ve stylu „posledního dne“, tedy v co nejvíce autentické podobě. Na místě zůstane veškerý nábytek, stovky suvenýrů z cest i rozsáhlá knihovna s několika tisíci svazky. Do svatého grálu českého cestovatelství, legendární Zikmundovy pracovny, se ale veřejnost nedostane – stejně jako cestovatel zde své návštěvy nikdy nevodil, a to údajně dokonce ani Jiřího Hanzelku.
Autorem projektu citlivé rekonstrukce vily je architekt Petr Všetečka. Podle plánů vznikne v části suterénu centrum pro návštěvníky, kde se budou moci seznámit s historií a odkazem dua Hanzelka+Zikmund. Bude zde také prostor pro dočasné výstavy. Cílem je, aby měl návštěvník pocit, že se nachází v domě, nikoli muzeu.
Vila samotná je také významnou architektonickou památkou, pochází ze třicátých let dvacátého století, kdy ji postavila firma Baťa pro okresního hejtmana. Zikmund ji koupil a zrekonstruoval v roce 1953, od té doby se v ní nic nezměnilo. Za minulého režimu se v domě scházeli často nejrůznější umělci a disidenti včetně Václava Havla.
Miroslav Zikmund sice má ve vile stále trvalé bydliště, ale několik let v ní již nebydlí. Zhruba před rokem se ji po dlouhém zvažování rozhodl předat – a vybral si k tomu Čestmíra Vančuru, zlínského podnikatele a ředitele zlínského filmového festivalu. Péči o dům však bude vykonávat právě nadační fond v čele s ředitelkou Magdalénou Malou.
Dvě nejnovější knihy Miroslava Zikmunda
Náklady na rekonstrukci dosáhnou kolem dvaceti milionů korun a s prvními návštěvníky se počítá zřejmě v příštím roce. Do té doby se čas využije mimo jiné k digitalizaci některých materiálů, což usnadní výzkum budoucím generacím zájemců o dvojici Hanzelka+Zikmund a jejich poznatky z cest.
Autor: Jan Bordovský