RECENZE FILMU: Prázdniny s broučkem měly slavnostní premiéru

-

Včera jsem měl možnost se v Praze zúčastnit slavnostní premiéry filmu. V hledišti kina ve Slovanském domě seděla velká část štábu i herců, kteří přes samotnou projekcí pronesli pár děkovných řečí a historek z natáčení. Tak jaký film vlastně je a stojí a doporučení?

České komedie posledních let nemají až na výjimky zrovna nejlepší pověst. Buď jsou to projekty, kde nedostatek nápadu, děje a humoru bohatě vyvažuje množství reklamy a product placementu, nebo jsou to komedie s přídomkem „hořká“, které se snaží o humor na pozadí nějaké vážné události, ideálně tak, aby divák odcházel z kina pobaven a zároveň zamyšlen. Odpočinkové komedie, které mají nápad, ale zároveň si na nic nehrají, jsou nedsotatkovým zbožím.

Rozhovor s režisérem a producentem filmu Prázdniny s broučkem na veletrhu For Caravan

Prázdniny s broučkem patří mezi vítané výjimky. Pod taktovkou mladého režiséra Jiřího Matouška, který se podílel i na scénáři, vznikla milá a nenáročná letní komedie, ve které se pozná nejeden karavanista.

Svěží film, ve kterém se poznáte

Film s přímočarým a svěžím dějem, očekávaným koncem a milým humorem, zato bez zbytečných zvratů, přehnaného product placementu či hraní na nostalgickou strunu dávných časů.

Hlavní hrdinka v podání Báry Polákové je milou manželkou a matkou dvou dětí, která zklidňuje každou situaci a je bezmeznou oporou svému manželovi Lukáši Příkazskému, který cítí povinnost dopřát své rodině dovolenou u moře ve kvalitě, jakou si celá rodina zaslouží. Oprava auta mu moc nejde, ale všem výzvám čelí obětavě a s odhodláním.

Cesta k moři je hlavním motivem filmu, ale její podoba se změní ve chvíli, kdy hlavní hrdinka zdědí Broučka, starého obytného forda, který v ní vyvolá vzpomínky na cestovní v dětství. A jak divák brzy pochopí, kvalitní dovolenou určují úplně jiné věci než letadlo, počet hvězdiček hotelu ani all-inclusive stravování. K tomuto poznání posádka Fordu dojde samozřejmě až na samém konci filmu.

Na filmu Prázdniny s broučkem mě bavily romantické záběry české krajiny, vtipné venkovské scény, uvěřitelný děj, nenucený humor, relativně malé množství postav a celková uvěřitelnost scénáře. Vadila mně naopak někdy až příliš výrazná hudba (jinak moc povedená!) a trošku přehnaná „pytlácká“ dějová linka dvou dětských postav, která by se dala pojmout uvěřitelněji, přeci jen léto na venkově nabízí pro zábavu dvou děti bezpočet možností.

Jinak jsem sám sebe v mnoha scénách poznával, od balení karavanu, přes nečekané situace na cestách, až ke skutečnosti, že ty nejlepší zážitky se nedají naplánovat. A jak mi při rozhovoru režisér Jirka Matoušek potvrdil, čerpal ze svých vlastních zkušeností a zážitků, což je ve filmu poznat.

Z české kinematografie si pamatuji kromě Prázdnin s broučkem už jen jeden film (resp. seriál), kde si zahrálo cestování s karavanem, a tím jsou Chobotnice z II. patra. V obou se objevil Pavel Zedníček, čímž mu tímto uděluji ocenění za nejaktivnějšího herce v českých filmech o karavaningu 🙂

Film Prázdniny s broučkem jde do kina od 18. dubna. Pokud máte rádi pozitivní filmy s nenáročným dějem, hezkými záběry, příjemným hereckým obsazením a nenuceným humorem, můžu vám jej doporučit.

Stránka filmu na portálu ČSFD:
https://www.csfd.cz/film/1394394-prazdniny-s-brouckem/prehled/

Text a foto: Jan Bordovský

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...