OBYTNÉ VESTAVBY: Ceny se urvaly z řetězu, jaké jsou nejlevnější novinky pro rok 2024?

-

Po lednovém veletrhu CMT Stuttgart již známe kompletní modelovou nabídku obytných vestaveb pro rok 2024. Ceny meziročně opět vzrostly, v tomto článku vám ale představíme jedny z nejlevnějších letošních novinek.

Obytné vestavby jsou již nějakou dobu nejrychleji rostoucím segmentem na trhu – přes své kompaktní rozměry mají na palubě veškeré komfortní zázemí a proti běžným obytným automobilům většinou i nižší základní ceny. Jsou proto velmi oblíbené nejen u nováčků, kteří s karavaningem teprve začínají.

Levné obytné vestavby pro rok 2024

Redaktoři německého magazínu Promobil se zaměřili na cenový vývoj obytných vestaveb a zkusili na veletrhu CMT najít tři nové letošní modely, které lze ještě označit za cenově dostupné. Jen ten nejlevnější vůz se ale blíží cenové hladině, ve které bylo ještě před třemi lety možné vybírat z široké nabídky obytných vestaveb. Ceny vzrostly, a to vůbec ne málo.

Ceny v roce 2021? Obytná vestavba za 760 000 Kč!

Tempo zdražování obytných vozidel je až nečekaně rychlé. V roce 2021, tedy jen před třemi lety, byly běžně k vidění obytné vestavby z kategorie „levné“ s cenovkou okolo jednoho milionu korun. A výjimkou nebyly ani vozy s magickou cenovkou 29 900 eur, tedy kolem 760 000 Kč s daní!

Dnes se lze i u těch nejzákladnějších obytných vestaveb jen velmi těžko dostat pod cenu 1 100 000 Kč, většina běžných modelů zavedených značek s alespoň trochu lepší výbavou se pak pohybuje okolo 1,5 milionu korun a více.

Clever Vans Spirit 600

Clever Vans má v nabídce obytné dodávky s poměrně kvalitní základní výbavou a dostupnými cenovkami. Pro modelový rok 2024 představuje značka, která patří do skupiny Pössl, šestimetrovou vestavbu s podélným lůžkem, což je v této kategorii aktuálně docela oblíbený trend. (O krátkých dodávkách s podélným spaním jsme psali zde). V případě tohoto Cleveru to ale není na úkor délky lůžek, spíše naopak. Půdorys nabízí dvě jednolůžka, přičemž jedno z nich může díky nástavci narůst až do délky 1,86 m. Nouzová přistýlka se dá vyrobit z přední sedací sestavy.

Menší koupelna vozidla nepotřebuje díky zatahovacím lamelovým dveřím sprchový závěs. Clever zde také poprvé používá výklopné umyvadlo umístěné nad záchodem. Základním podvozkem je u Clever Vans Spirit Citroën Jumper s výkonem 140 koní a manuální převodovkou.

  • Základní cena: cca 1 472 000 Kč
  • Základní vozidlo: Citroën Jumper, 140 k, 6-stupňová převodovka
  • Místa na jízdu/lůžka: 4/2 (3 za příplatek)

Ahorn Camp Van 622

Německý výrobce Ahorn Camp přidává pro rok 2024 do své modelové řady třetí půdorys. Obytná vestavba Van 622 je dlouhá 6,22 metru a stejně jako další dva modely tohoto výrobce vychází z Renaultu Master.

Opravdovou inovací je zvedací střecha pro model Van 622 (více jsme psali zde), která je k dispozici jako volitelná výbava. V zadní části vozu Ahorn Van 622 je příčné dvoulůžko. Dostatečný úložný prostor ve spodní části umožňuje přepravu objemných zavazadel a vybavení. Koupelna sousedí z jedné strany s postelí a z druhé strany s kuchyňským koutem.

  • Základní cena: cca 1 390 000 Kč
  • Základní vozidlo: Renault Master
  • Místa na jízdu/lůžka: 4/2 (3 za příplatek)

Forster Van 541 HB Youngster

S lákavou základní cenou okolo 1 130 000 korun tento obytný vůz nenabízí příliš luxusu. Nová obytná vestavba od značky Forster s délkou pouhých 5,41 metru sází hlavně na jednoduchost, funkčnost a praktický univerzální interiér. Přední salon nemá pevnou lavici k sezení, cestující sedí na otočných sedadlech řidiče a spolujezdce. 

Díky tomu může být i v tak krátkém vozidle jednoduchá koupelna s kazetovým WC a sprchovým koutem. Velmi praktické je zadní příčné dvoulůžko, které je již v základní ceně zvedací a nabízí tak velmi variabilní úložný prostor pod ním. Jako základ je použit Fiat Ducato o výkonu 140 koní.

Forster si v tomto modelu „pro mladé“ dost vyhrál s úložným prostorem. Ten sestává z nejrůznějších modulů, sítí, závěsných tyčí a plastových boxů, které si může zákazník sám vybrat a rozmístit podle potřeby.

  • Základní cena: cca 1 134 000 Kč
  • Základní vozidlo: Fiat Ducato 33 Light, 140 HP
  • Místa na jízdu/lůžka: 2/2 (4 za příplatek)

Text: Jan Bordovský (s využitím Promobil.de)
Foto: archiv redakce

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...