RECENZE: Levné a praktické vychytávky pro vaše obytné auto

-

Téměř celou letošní zimu jsem trávil na cestách, proto jsem už dlouho dopředu auto postupně vybavoval praktickými doplňky, které nestojí moc peněz, ale pomohou v každodenním životě. V tomto článku přináším několik svých vyzkoušených tipů.

Prošel jsem celé naše auto, zeptal se rodiny, co by se jim hodilo a co naopak vadilo na předchozích dlouhých cestách. A protože v malé obytné vestavbě jezdíme ve čtyřech, hlavní požadavky byly jasné – lepší organizace úložných prostor.

Začal jsem měřit volné plochy v interiéru a zároveň pro inspiraci procházet internetové stránky prodejců doplňků pro karavany. Po půl roce provozu, včetně dvouměsíční zimní cesty po Španělsku a Maroku, mohu říci, které doplňky se nám osvědčily nejvíce.

Botník Fiamma Schuh Organizer

V obytné vestavbě je vždycky problém, kam s botami. Tím spíš, pokud potřebujete obutí od pláže přes zimní Pyreneje až po jízdu na kole, a to pro čtyři lidi.

Po nějaké formě botníku jsem proto pokukoval již delší dobu a nakonec dal šanci závěsnému typu od Fiammy. Zkušební montáž na zadní dveře se osvědčila, botník tam je přístupný zevnitř i zvenčí. S rozměry 54 x 84 cm nabízí deset velkých přihrádek (boty velikosti 45 pojme ještě bez problémů) a má víko uzavíratelné na zip.

Podle výrobce je materiál odolný UV záření, takže jej lze používat i venku – tomu odpovídá i nekolik možností uchycení, od závěsných ok a poutek až po kedrovou lištu, takže si botník můžete v kempu klidně zavěsit na markýzu.

Jednu spodní přihrádku jsem si „zabavil“ pro různé technické drobnosti, které se snadno ztrácejí – jako redukce k vodním přípojkám, svítilnu, redukce pro tankování LPG a podobně.

Botník Fiamma vyjde aktuálně na 1 099,- Kč a koupíte jej třeba ZDE.

Úložná síťka FAWO

Drobný doplněk, který se vejde snad do každého interiéru. Síťka má rozměry 32 x 22 centimetrů a je ideální pro umístění například poblíž sedací sestavy nebo sedadel. Díky svým rozměrům se totiž perfektně hodí třeba na odložení mobilu, kabelů, nabíječek nebo kapesníků. Nepojme toho příliš mnoho, ale pomáhá udržovat pořádek v těchto drobných věcech.

Montáž probíhá pomocí čtyř vrutů s krytkami, boční plastové díly jsem ještě podlepil průhledným lepidlem. Síťka stojí aktuálně 209,- Kč a koupíte ji například ZDE.

Odkládací schránka Fiamma

Tuto schránku jsem vybral jako organizér pro kuchyňské potřeby, které jsme měli na několika místech, přitom na stěně u dřezu bylo nevyužíté místo. Bílý plast působí na omak docela robustně a přímo Fiamma jej označuje jako nárazuvzdorný. Schránka se vyrábí ve třech velikostech (M, L a XL).

Aby uložené věci za jízdy nerachotily o tvrdý plast, vnitřní část schránky jsem oblepil tenkým čalounickým kobercem. V kuchyni se schránka o velikosti L (26 x 16,5 x 8 cm) dobře hodí třeba na umístění jaru, houbiček či sáčků na odpad. Jiné velikosti se ale uplatní i v koupelně či garáži.

Schránky se prodávají podle velikosti od 219,- do 359,- Kč a uchycují se přiloženými vruty, okraje je pro vyšší pevnost opět možné podlepit. Koupit je můžete ZDE.

Držák nádobí Barkeeper

Poté, co na mě několikrát po sobě po otevření skříňky s nádobím vypadly sklenice na víno z horní poličky (a všechny se rozbily), začal jsem přemýšlet nad tím, jak nádobí v poličkách lépe udržet na místě.

Po zvážení všech možných organizérů nádobí, které jsem našel na internetu i veletrzích, jsem dal nakonec šanci levnému a jednoduchému řešení – teleskopickým tyčím Barkeeper. Jedná se o hliníkové tyče s gumovými koncovkami, které lze nastavit na požadovanou délku a šroubováním rozepřít do poličky podle potřeby a typu nádobí.

Nenaplnily se mé obavy, že tyče budou sklouzávat. Během čtyř měsíců téměř každodenního používání se to nestalo ani jednou. Kdyby to byl náhodou problém, byl by snadno řešitelný například protiskluzovou samolepkou v kontaktních bodech.

Hlavní výhodou je obrovská variabilita – tyče Barkeeper použijete ve skříňkách i otevřených poličkách, na nádobí i oblečení, ale také třeba v chladničce. Dělá se v délkách od 19 do 80 cm a třech různých barvách, prakticky nic neváží (70 gramů) a kratší verze se dodávají v balení po dvou.

Sympatická je také cena, která ani u největší verze nepřekročí 279,- Kč. Koupit můžete například ZDE.

Bezpečnostní podložka Mobil-Safe pod zámek Fiat Ducato

O tom, jak snadné je nepozorovaně otevřít dveře na vozidlech Fiat Ducato a spol., jsem zde již psal (článek najdete tady). Od té doby cestou na jih vykradli tímto způsobem pár mých známých, a tak jsem se konečně přinutil bezpečnostní podložky koupit a nainstalovat také.

Komfort cestování tento robustní nerezový plech zvýší hlavně tím, že se na výletě přestanete strachovat, jestli se kolem vozu nepohybuje nějaký náhodný zvědavec se šroubovákem.

Namontovat podložku na zadní páté dveře není velká věda, protože zadní obložení jde sundat snadno a zámek je dobře přístupný. Větší práci dá montáž na dveře řidiče. Podrobnější recenzi a návod na montáž připravujeme.

Podložka od renomovaného výrobce Mobil-Safe je dobře zpracovaná, ačkoli cenu za kus plechu bych si uměl představit i nižší – podložka pro JEDEN zámek stojí 668,- Kč (na vůz potřebujete ideálně dva). Za ten o trošku větší klid na cestách to ale stojí. Koupit můžete ZDE.

Plnicí plynové lahve Alugas

Vyšší investice do pořízení, ale výrazně levnější následné tankování plynu a především obrovský přínos pro uživatelský komfort. Nádrže Alugas ve tvaru klasických plynových lahví vozím ve vestavbě už třetím rokem a od té doby se nebojím si v autě pořádně zatopit, což ocení zejména děti.

Natankovat dvě plné 10kg plynové lahve vyjde u nás (podle aktuální ceny LPG) asi na sedm stovek, což je výrazně levnější než doplňování plynu výměnou lahví. Odpadá nepříjemná manipulace s těžkými lahvemi, hliníkové nádrže Alugas jsou navíc každá o 6 kg lehčí než jejich ocelové protějšky, což pomůže doložnosti. Doplnění plynu je pak díky přípojce v nárazníku otázkou chviličky.

Podrobný článek o instalaci plnicích lahví Alugas najdete ZDE.

Ta největší výhoda je ale v zahraničí – nemusíte řešit, kde a zda je možné vyměnit lahve či jakou sehnat redukci šroubení. Na celou Evropu vám stačí 2-3 redukce pro připojení tankovací pistole. Síť LPG je i v zahraničí velmi hustá a instalace lahví Alugas byla rozhodně skokem v komfortu užívání našeho obytného vozu.


Máte nějaké svoje tipy, které vám usnadňují cestování s obytným autem? Pošlete nám je na honza@camperlife.cz.


Text a foto: Jan Bordovský

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...