Dlouhé roky snah, vyjednávání a trpělivého čekání dostaly novou naději. A ne ledajakou. Evropský parlament včera v prvním čtení schválil návrh reformy evropského nařízení o řidičských průkazech. A navýšení hmotnosti pro obytná auta je v něm taky!
O navýšení hmotnostního limitu pro držitele řidičských oprávnění skupiny B pro kategorii obytných vozů se evropské karavaningové spolky a asociace pokouší už řadu let. Největší kus práce odvedl německý svaz výrobců karavanů (CIVD), který sdružuje všechny významné výrobce a má silnou vyjednávací pozici.
Národní snahy pak zastřešovala Evropská karavanová federace (ECF) sdružující karavanové spolky v jednotlivých zemích. Za Českou republiku o změnu usilovala Asociace kempování a karavaningu, z.s. (AKK ČR), která vedle dalších jednání aktivně v Česku prezentovala jednotlivé kroky Evropské komise a možnost zapojení veřejnosti do celého procesu. Opět se tedy ukazuje, že profesní sdružení mají smysl, i když se na výsledky někdy musí čekat.
Koho by se navýšení hmotnosti týkalo?
Navýšení limitu pro obytné vozy na 4,25 tuny je součástí většího balíku změn, který se týká také vozů s alternativním pohonem a dalších. Obytný automobil, pro který by navýšení hmotnosti pro ŘP skupiny B platilo, je v návrhu přesně definován, a to následujícím způsobem (najdete v pozměňovacím návrhu č. 40):
11b) „obytným automobilem“ se rozumí vozidlo kategorie M s obytným prostorem, v němž se nachází sedadla a stůl, oddělená nebo skládací lůžka, zařízení pro vaření, jakož i skříňky a skladovací prostory, přičemž toto vše je trvale upevněno v obytném prostoru, jak je uvedeno v „Kritéria pro kategorizaci vozidel“, „Vozidla zvláštního určení“ v příloze I části A bodě 5.1. nařízení (EU) 2018/858
Pokud by vás zajímalo přesné znění navrhované směrnice a všechny pozměňovací návrhy, můžete se do nich začíst zde (v češtině!): https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/A-9-2023-0445_CS.html
Co nás čeká dále?
Aktuální situace ohledně navýšení hmotnosti vypadá zatím velmi nadějně, návrh prošel prvním čtením v Evropském parlamentu, ale jeho přesná podoba bude záviset na dalším projednávání v parlamentu.
To se odehraje až po evropských volbách, které se uskuteční od 6. do 9. června 2024. Projednávat finální podobu pak bude Evropská rada, Evropská komise a nový Evropský parlament.
Co můžete udělat Vy?
Nepodceňujte volby do Evropského parlamentu, neboť i Česká republika zde má své zástupce, kteří mohou pomoci návrh prosadit. Ptejte se kandidátů na eurposlance, jak se k návrhu staví a zda jej podpoří, dotazujte se na volebních mítincích.
Na tomto příkladu je vidět, že navzdory všeobecnému přesvědčení mohou volby do Evropského parlamentu významně ovlivnit každodenní život u nás, a to nejen v oblasti karavaningu.
Informace o volbách do Evropského parlamentu (česky): ZDE
Seznam kandidátů na europoslance (48 dní před volbami): https://volby.cz/index.html
Text: Jan Bordovský, Foto: autor a Pixabay