TIP NA VÝLET: Bad Reichenhall – solné lázně, krásná architektura a nejstarší lanovka na světe

-

Alpské městečko Bad Reichenhall se netěší příliš velké pozornosti českých karavanistů. Leží přitom jen dvě hodiny jízdy od českých hranic, pár kilometrů od Salzburgu, navíc v kouzelném regionu Berchtesgadenských Alp, který sám o sobě stojí za delší návštěvu. Kromě krásné architektury a solných lázní nabízí také mimořádně zajímavou lanovku.

Bad Reichenhall z výšky

Bavorské lázeňské město Bad Reichenhall leží na alpské řece Saalach, což mu spolu s horskými štíty v pozadí dodává unikátní atmosféru. Původně průmyslové město, které bylo významné svými bohatými ložisky soli a její těžbou, má historii dlouhou přes čtyři tisíce let. Významným dodavatelem soli bylo již za dob starého Říma, avšak od poloviny 19. století se pomalu začalo měnit v lázně.

Lanovka v Bad Reichenhall pochází z roku 1928

Město začaly postupně oživovat honosné vily bohatých průmyslníků a lázeňské budovy, na zdejší léčivé procedury si nechala sídlo vybudovat i královská rodina. Velká pozornost se zde věnuje městské zeleni, na procházce proto určitě nevynechejte zdejší královský park, a pokud máte rádi industriální památky, rozhodně navštivte také Alte Saline. Solné muzeum a místo, kde vyvěrá léčivý solný pramen a kde se sůl vyráběla až do roku 1926, je nečekaným architektonickým skvostem.

Městečko plné zajímavé architektury

Atraktivní architektura zde má i vlastní novou naučnou stezku, po které se můžete vydat s jistotou, že vás provede tím nejzajímavějším ve městě. Začíná u secesní vily Rein z roku 1898, což je nárožní lázeňská budova s věžičkami, mansardovou střechou a balkony. Dům je památkově chráněný a po náročné rekonstrukci slouží jako butikový hotel kombinující starožitné interiéry s moderním nábytkem.

Královský lázeňský park

Trasa dále pokračuje ke královskému parku, který je označován za jeden z nejkrásnějších ve střední Evropě. Nedaleký Gradierhaus, největší inhalatorium alpské solanky na světě, je další zastávkou na cestě ke královskému lázeňskému domu z roku 1899 v novorenesančním a barokním stylu. Zde si můžete představit jak si lázeňství v Alpách užívala tehdejší šlechta. Ušlechtilá budova plná štuku, mosazi, mramoru či honosných lustrů ukazuje kvalitu tehdejší architektury a dnes slouží například k vystoupením městské filharmonie.

Přes další secesní domy se dostanete na pěší zónu k historické budově kavárny Café Reber, kde se můžete zastavit na kávu a vyhlášené Mozartovy koule. Hned vedle vás pak zaujme obchodní dům Juhasz, který dostal dokonce cenu za design v oblasti maloobchodní architektury.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Cestopis Berchtesgadenské Alpy a jezero Königsee

Království soli

Nic ale v tomto městečku nehraje větší roli než sůl, o čemž se přesvědčíte ve zdejším muzeu, jehož některé části pochází až ze 14. století, a které se zdejší historii působivě věnuje.

Již zmíněná Alte Saline je pak jen kousek odsud. Rozlehlá stavba obsahuje hlavní lázeňskou fontánu, historické solné prameny a muzeum soli. Součástí je také moderní restaurace v bývalé varně soli, která vám jako industriální památka skvěle ukáže původní prostory pod dřevěnou střechou. Alte Saline stojí na místě, kde se sůl těžila od doby starého Říma a je zaslouženě největším lákadlem lázeňského městečka.

Náměstí Florianiplatz

Také malebné náměstíčko Florianiplatz ukazuje, jak Bad Reichenhall vypadal v minulosti. V barevných domech s okenicemi, z nichž některé pochází až ze 16. století, žili zaměstnanci dolů a řemeslníci nejrůznějších profesí. Atmosféra vás přenese několik století zpět do centra typické středověké bavorské vesnice.

Nejstarší lanovka na světě

Lázeňská atmosféra a historická architektura však nejsou jedinými důvody, proč je Bad Reichenhall tak oblíbeným výletním cílem. Jen asi dvacet minut chůze od centra totiž začíná lanovka Predigtstuhlbahn postavená již v roce 1928. Sama o sobě je architektonickou památkou a s jejími typickými dvanáctibokými kabinkami je nejstarší původní lanovkou na světě.

Město se v té době chtělo stát prestižním horským střediskem, proto si nechalo postavit horní i dolní stanici lanovky ve stylu bauhausu, horní stanice nabízí velkou panoramatickou terasu a také překrásný bar ve stylu art-déco.

Zákoutí říčky Saalach protékající městem, nedaleko stanice lanovky

Díky blízkému Salzburgu, Berchtesgadenským Alpám a bezpočtu dalších míst na německé i Rakouské straně se jedná o mimořádně zajímavou lokalitu pro víkendové výlety, ale dokážete zde bez problémů strávit i celé týdny. Doporučujeme sem zavítat především mimo hlavní sezónu.

Nocování s obytným autem

STPL – Wohnmobilpak Bad Reichenhall

Parkoviště pro obytné vozy u lázní a wellness centra Rupertus Therme – leží nedaleko řeky, je prostorné, nabízí skvělé vyčerní wellness vyžití a do centra z něj dojdete pěšky za 20 minut. Celoročně otevřeno, plná výbava, cena za noc 22 eur.

Více informací: https://www.rupertustherme.de/service/wohnmobilpark

Kemp Staufeneck

Pěkný kemp ve vesnici Piding. Vzdálený jen sedm kilometrů od centra, což krásně zvládnete třeba na kolech.

Více informací: www.camping-staufeneck.de

Turistické informace: www.bad-reichenhall.de

Text: Jan Bordovský, Foto: Bad Reichenhall

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...