Alpské městečko Bad Reichenhall se netěší příliš velké pozornosti českých karavanistů. Leží přitom jen dvě hodiny jízdy od českých hranic, pár kilometrů od Salzburgu, navíc v kouzelném regionu Berchtesgadenských Alp, který sám o sobě stojí za delší návštěvu. Kromě krásné architektury a solných lázní nabízí také mimořádně zajímavou lanovku.
Bavorské lázeňské město Bad Reichenhall leží na alpské řece Saalach, což mu spolu s horskými štíty v pozadí dodává unikátní atmosféru. Původně průmyslové město, které bylo významné svými bohatými ložisky soli a její těžbou, má historii dlouhou přes čtyři tisíce let. Významným dodavatelem soli bylo již za dob starého Říma, avšak od poloviny 19. století se pomalu začalo měnit v lázně.
Město začaly postupně oživovat honosné vily bohatých průmyslníků a lázeňské budovy, na zdejší léčivé procedury si nechala sídlo vybudovat i královská rodina. Velká pozornost se zde věnuje městské zeleni, na procházce proto určitě nevynechejte zdejší královský park, a pokud máte rádi industriální památky, rozhodně navštivte také Alte Saline. Solné muzeum a místo, kde vyvěrá léčivý solný pramen a kde se sůl vyráběla až do roku 1926, je nečekaným architektonickým skvostem.
Městečko plné zajímavé architektury
Atraktivní architektura zde má i vlastní novou naučnou stezku, po které se můžete vydat s jistotou, že vás provede tím nejzajímavějším ve městě. Začíná u secesní vily Rein z roku 1898, což je nárožní lázeňská budova s věžičkami, mansardovou střechou a balkony. Dům je památkově chráněný a po náročné rekonstrukci slouží jako butikový hotel kombinující starožitné interiéry s moderním nábytkem.
Trasa dále pokračuje ke královskému parku, který je označován za jeden z nejkrásnějších ve střední Evropě. Nedaleký Gradierhaus, největší inhalatorium alpské solanky na světě, je další zastávkou na cestě ke královskému lázeňskému domu z roku 1899 v novorenesančním a barokním stylu. Zde si můžete představit jak si lázeňství v Alpách užívala tehdejší šlechta. Ušlechtilá budova plná štuku, mosazi, mramoru či honosných lustrů ukazuje kvalitu tehdejší architektury a dnes slouží například k vystoupením městské filharmonie.
Přes další secesní domy se dostanete na pěší zónu k historické budově kavárny Café Reber, kde se můžete zastavit na kávu a vyhlášené Mozartovy koule. Hned vedle vás pak zaujme obchodní dům Juhasz, který dostal dokonce cenu za design v oblasti maloobchodní architektury.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Cestopis Berchtesgadenské Alpy a jezero Königsee
Království soli
Nic ale v tomto městečku nehraje větší roli než sůl, o čemž se přesvědčíte ve zdejším muzeu, jehož některé části pochází až ze 14. století, a které se zdejší historii působivě věnuje.
Již zmíněná Alte Saline je pak jen kousek odsud. Rozlehlá stavba obsahuje hlavní lázeňskou fontánu, historické solné prameny a muzeum soli. Součástí je také moderní restaurace v bývalé varně soli, která vám jako industriální památka skvěle ukáže původní prostory pod dřevěnou střechou. Alte Saline stojí na místě, kde se sůl těžila od doby starého Říma a je zaslouženě největším lákadlem lázeňského městečka.
Také malebné náměstíčko Florianiplatz ukazuje, jak Bad Reichenhall vypadal v minulosti. V barevných domech s okenicemi, z nichž některé pochází až ze 16. století, žili zaměstnanci dolů a řemeslníci nejrůznějších profesí. Atmosféra vás přenese několik století zpět do centra typické středověké bavorské vesnice.
Nejstarší lanovka na světě
Lázeňská atmosféra a historická architektura však nejsou jedinými důvody, proč je Bad Reichenhall tak oblíbeným výletním cílem. Jen asi dvacet minut chůze od centra totiž začíná lanovka Predigtstuhlbahn postavená již v roce 1928. Sama o sobě je architektonickou památkou a s jejími typickými dvanáctibokými kabinkami je nejstarší původní lanovkou na světě.
Město se v té době chtělo stát prestižním horským střediskem, proto si nechalo postavit horní i dolní stanici lanovky ve stylu bauhausu, horní stanice nabízí velkou panoramatickou terasu a také překrásný bar ve stylu art-déco.
Díky blízkému Salzburgu, Berchtesgadenským Alpám a bezpočtu dalších míst na německé i Rakouské straně se jedná o mimořádně zajímavou lokalitu pro víkendové výlety, ale dokážete zde bez problémů strávit i celé týdny. Doporučujeme sem zavítat především mimo hlavní sezónu.
Nocování s obytným autem
STPL – Wohnmobilpak Bad Reichenhall
Parkoviště pro obytné vozy u lázní a wellness centra Rupertus Therme – leží nedaleko řeky, je prostorné, nabízí skvělé vyčerní wellness vyžití a do centra z něj dojdete pěšky za 20 minut. Celoročně otevřeno, plná výbava, cena za noc 22 eur.
Více informací: https://www.rupertustherme.de/service/wohnmobilpark
Kemp Staufeneck
Pěkný kemp ve vesnici Piding. Vzdálený jen sedm kilometrů od centra, což krásně zvládnete třeba na kolech.
Více informací: www.camping-staufeneck.de
Turistické informace: www.bad-reichenhall.de
Text: Jan Bordovský, Foto: Bad Reichenhall