VÁNOCE V KARAVANU: Sedm míst, kde je v Evropě přes zimu nejtepleji

-

Zima nemusí znamenat konec sezony ani kempování ve sněhu a mrazu. Čím dál více cestovatelů vyráží strávit nejen Vánoce v karavanu do teplých oblastí v Evropě.

Chcete se vyhnout vysokým doplatkům za energie? Krátkým dnům, inverzi, mrazu a sněhové břečce? Pak je tento článek právě pro vás – dvoutýdenní ale i několikaměsíční zimní dovolenou v teplém a slunečném počasí totiž můžete v Evropě strávit na mnoha zajímavých místech. A má to spoustu výhod.

Magazín německého autoklubu ADAC se této tematice pravidelně věnuje a nyní vydal také přehled destinací, kde je přes zimu v Evropě nejtepleji. Zároveň jsou to místa pro karavaning skvěle připravená a nejen mezi karavanisty velmi oblíbená.

Popularity zimy na jihu roste

Nemluvíme už ani tak o dovolené, jako regulérním dočasném životě v jiné destinaci. Mnoho kempů v oblíbených lokalitách – patří zde především jižní Španělsko, portugalské Algarve, jižní Francie a stále častěji i Maroko – již nabízí kempingové parcely přímo k tomuto účelu. Podmínkou bývá například minimálně měsíční doba pronájmu, ceny jsou pak proti běžnému kempování výhodnější.

Lidé bez pracovních závazků, nebo již přímo senioři, však v kempech přebývají běžně i tři až čtyři měsíce. Na jihu Evropy je dostatek míst, kde se teplota i v zimě pohybuje okolo 20 stupňů, dá se zde podnikat mnoho aktivit a s trochou vůle i vykoupat v moři.

Větší klid a nižší ceny

Konec podzimu ve Francouzském středohoří

Mezi hlavní výhody, proč trávit zimu v karavanu na jihu Evropy, patří bezesporu menší nával turistů. Podíváte se na krásné pláže, majáky, vyhlášené památky i pestrá městečka, avšak v mnohem klidnějším rytmu. Lepší jsou také mírnější teploty, které přímo nahrávají celodenním procházkám a výletům. A neurazí ani všeobecně nižší ceny za ubytování i další služby, které po skončení sezóny mohou spadnou i o desítky procent.

Co se cenové náročnosti týče, v obecném srovnání vychází jako nejlevnější země pro zimní pobyt Portugalsko a jen o něco málo dražší je Španělsko. Nejvyšší průměrné ceny má naopak Chorvatsko a Itálie. Při měsíčním pronájmu kempingové parcely začínají ve Španělsku ceny na zhruba 350 € (cca 8 800 Kč), celkové měsíční náklady se pak pohybují okolo 25 tisíc korun na osobu – ale berte tyto údaje jen jako ilustrativní.

Co dělat v kempu mimo sezonu?

Mimo hlavní sezonu jsou často služby v kempech omezené – menší obsazenost a větší klid je vykoupen například absencí animačních programů pro děti, mohou být zavřeny také bazény nebo služby v turisticky založených městech. Je to však velmi individuální – na řadě míst třeba na jihu Španělska se lze i v zimě v bazénech koupat. Často fungují také služby jako půjčovny kol a další.

Zimní kempování můžete kromě odpočinku využít také k návštěvě měst či přírodních památek, které zde bývají v létním horku a na rozpáleném slunci hůře přístupné.

Kde v Evropě je v zimě nejtepleji?

Mezi nejteplejší a nejoblíbenější destinace, kde jde strávit zima v karavanu, patří Španělsko, Portugalsko a Itálie. Především jižní Španělsko je pro řadu karavanistů neodolatelné díky přijatelným nákladům na život, příjemným teplotám a slunečným dnům.

Oblast Algarve na jihozápadě Portugalska nabízí krásné túry po pobřeží Atlantiku, pro které je zima právě tou nejvhodnější dobou. A podobně je to v Itálii, kde jsou teplé slunečné dny především na Sicílii a v Kalábrii (pozor, neplést s Kantábrií na severu Španělska!).

Výrazně roste také obliba Kanárských ostrovů, kde je i v zimě stabilní počasí a spousta slunce s teplotami kolem 24 stupňů, přitom dopravit se tam s obytným autem ze španělského Cádizu není žádný problém.

1. Andalusie – všechna roční období najednou

Legendární hrad Alhambra v Andalusii

Pokud pojedete přezimovat do španělské Andalusie, můžete zažít všechna roční období na jednom místě. Zatímco na kilometrových písečných plážích se teploměr blíží ke dvaceti stupňům, v drsných přírodních parcích a malebných vesničkách ve vnitrozemí panují teploty spíše jarní. Výhodou je, že na rozdíl od léta zde nenarazíte davy turistů. Cyklistické a turistické trasy v nádherném zalesněném Sierra Morena budete mít jen pro sebe, v klidu můžete procházet také historická města Málaga či Marbella.

Město Malaga

Pokud se nechcete vzdát zimních radovánek na sněhu, Sierra Nevada kolem vrcholu Veleta vás od listopadu do začátku května láká na zhruba sto kilometrů sjezdovek na čerstvém horském vzduchu. Promrzlé tělo můžete prohřát v příjemných arabských lázních v Córdobě, Seville nebo Granadě. Vánoční čas si zase můžete připomenout díky živým betlémům ve městech Almayate či Cuenca. Velká část kempů v Andalusii je otevřena celoročně.

2. Sicílie je v zimě pestrá

Taormina na Sicílii

V zimě tento známý ostrov ve Středozemním moři opravdu hýří pestrostí. Zatímco vrchol Etny je pokryt sněhem, na úpatí nejaktivnější evropské sopky panují příjemné teploty až 22 stupňů. Sklizeň pomerančů začíná koncem roku, v lednu pak začínají kvést mandloně.

Historické město Caltagirone

A tak si ráno můžete na horách obouvat lyže, odpoledne si na kraji silnice natrhat zralé citrusy a pak si užívat slunce na opuštěných plážích. Můžete také přesedlat ze snowboardu přímo na surf. V lednu jsou totiž u pobřeží Sicílie pro surfaře ideální podmínky.y Za vidění stojí vedle přírody i města jako Taormina nebo Palermo, či tisíciletí staré ruiny v Údolí chrámů.

3. Kalábrie plná slunce

Historické Morano v Kalábrii

S více jak 320 slunečními dny v roce je Kalábrie na jihu Itálie jednou z nejslunnějších oblastí v celé Evropě (nespleťte si ji s Kantábrií ve Španělsku). Přesto i zde mohou být velké teplotní rozdíly. V krásných historických pobřežních městech můžete relaxovat a v teple popíjet kávu na venkovní zahrádce, ale na dlouhé túry hornatými oblastmi vnitrozemí se rozhodně nevydávejte bez teplého oblečení.

Kostel v městečku Tropea

Následujte příkladů historických velikánů Herkula či Odyssea, kteří zde prý odpočívali po svých dobrodružstvích, a zakempujte poblíž strmých útesů kolem městečka Tropea na špičce „italské boty“. Je tam na váš vkus až příliš velký klid? Vydejte se na náměstí u bran Reggio di Calabria a prozkoumejte nespočet uměleckých, kulturních i nákupních příležitostí v historickém pobřežním městě, kde se narodila například Gianniho Versace.

4. Valencie – prázdné pláže a počasí na tričko

Architektura ve Valencii

Valencijské společenství je oblíbeným prázdninovým regionem na východním pobřeží Španělska. Umí však návštěvníky zaujmout i v zimě. Velké množství kempů s celoročním provozem a teploty sahající až ke 20 stupňů lákají nejednoho karavanistu ze severu Evropy. Navíc jsou tu bílé písečné pláže Costa Blanca, kde v létě často marně hledáte volné místo pro deku.


Město Alicante má nejen úžasných 330 slunečních dní v roce, ale také krásné staré město, které rozhodně stojí za návštěvu, stejně jako okouzlující plážová promenáda. Také v secesní Valencii se život i v zimě odehrává především venku, takže si můžete čerstvou paellu z místních zdrojů vychutnat pod zářivě modrým nebem. Pokud budete 5. ledna poblíž města Alcoy, nenechte si ujít přehlídku Tří králů, která se zde koná již od roku 1885.

5. Algarve – turistika na konci Evropy

V portugalském Algarve zimní teploty jen zřídka klesnou pod 10 stupňů. Je to ideální doba na dlouhé procházky podél chráněných mořských zátok a strmých skalnatých útesů. Užijete si zde také pohled na rozkvetlá levandulová pole a nasajete vůni divoce rostoucích bylin. Golfisté ocení přibližně 40 golfových hřišť s výhledy na modrý Atlantský oceán nebo borové lesy pohoří Monchique.

Jednodenní výlety vás zavedou třeba na jihozápadní cíp Evropy Capo Sao Vincente nebo do mnoha malých rybářských vesniček na jižním pobřeží Portugalska, kde byste určitě měli ochutnat některé místní rybí pokrmy. Za návštěvu samozřejmě stojí i historická města Faro a Lagos se svou typickou atmosférou. Kempy fungují bez problémů i v zimě a díky iniciativě „365 stupňů Algarve“ je v celém regionu celoročně postaráno i o kvalitní kulturní zážitky.

6. Katalánsko – z lyží na pláž či do muzea

Na severovýchodě Španělska zažijete nejen v zimě to nejlepší ze dvou zdejších světů – letního a zimního. Jen necelou hodinu jízdy od pobřeží Katalánska na vás v Pyrenejích čeká celkem jedenáct velkých lyžařských areálů. Kromě rychlých sjezdovek a upravených běžkařských tras se zde nabízí také projížďky na sněžných skútrech či túry na sněžnicích po svazích impozantních hor.

O něco dále na jih dělá svému jménu čest Costa Brava, tedy „divoké pobřeží“. Jeho krásné zátoky a členité skalní útvary oceníte i při zimní návštěvě. I vyhlášená turistická letoviska jako Lloret de Mar si přes zimu dávají od návalu turistů pauzu, což dává prakticky volný výběr z mnoha nejlépe vybavených kempů v celém Španělsku.

Pokud se náhodou přesytíte nekonečnými výhledy na moře, můžete začít prozkoumat vinařské oblasti, zříceniny hradů či středověké vesnice ve vnitrozemí. Nebo se vydat žasnout nad díly Gaudího, Picassa, Miró či Dalího bez hord turistů, které se v létě po Barceloně prohání.

7. Kanárské ostrovy – oblíbenou zimní destinaci objevují i karavanisté

Kanárské ostrovy jsou španělským souostrovím ležícím jen několik kilometrů od západního pobřeží Maroka. Můžete si zde připadat jako v Africe, alespoň co se teplot týče – jarní teploty kolem 20 °C jsou zde v lednu a únoru spíše pravidlem než výjimkou. Není proto divu, že Kanárské ostrovy jsou již desítky let jednou z nejoblíbenějších destinací Severoevropanů utíkajících před zimou.

Pro dlouhodobější kempování v zimě jsou Kanárské ostrovy stále poněkud neobvyklým cestovatelským cílem. Může s tím souviset i téměř 1 000 kilometrů dlouhá cesta trajektem ze Španělska. Pokud do toho ale půjdete, odmění vás nádherná pestrá exotická krajina, uvolněný životní rytmus i dobrá infrastruktura pro karavaning.

Text: Jan Bordovský (via Pincamp.de), Foto: autor a Pixabay.com

Další nové články

Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...