SERIÁL: Základy karavaningu 2 – Koupit vlastní, nebo si půjčovat?

-

Propadnete-li kouzlu karavaningu a z nezávislého cestování se stane váš nový sen, začnete brzy řešit zásadní otázku. Je výhodnější si obytný vůz pravidelně půjčovat, nebo je lepší mít svůj?

Tuto otázku si musí dříve či později položit každý fanoušek karavaningu a bohužel na ni není jednoznačná odpověď. Záleží totiž na několika aspektech.

Mnoho firem nás poslední dobou přesvědčuje o tom, že moderní, ekologické a vůči planetě zodpovědné je téměř nic nevlastnit a vše si půjčovat. Sdílená ekonomika zažívá obrovský rozmach. Ve větších městech si můžete půjčit sdílený byt, kolo, elektrokoloběžku, auto i kancelář. U mnoha věcí to dává velký smysl, u mnoha zase ne. Jedno pravidlo platí ale pořád – nic vás to na začátku nestojí, ale časem zjistíte, že po troškách platíte pořád a za všechno. Výhodné mohou být oba přístupy, a to nejen ekonomicky. Konečná volba je ale na vás.

Zástup obytných vozů z půjčoven i od soukromých vlastníků pod zámkem Neuschwanstein.

Řiďte se vždy podle vlastní situace

Důležité je mít dobrou představu o tom, kolik dní budete schopni každý rok tomuto cestování věnovat, kolik, jak dlouhých výletů a do jakých destinací budete podnikat a jak moc bude vozidlo během roku využito. V tomto musíte být maximálně objektivní a spíše zdrženliví. Jen málokdy totiž majitel obytného vozu stráví na cestách tolik dní, kolik si dopředu naplánuje. A není nic smutnějšího, než se celý rok dívat z okna na zaparkovaný a nevyužitý vůz.

Roli hraje také vaše rodinná situace. Požadavky na obytný vůz se totiž mění v čase, a to dost výrazně. Pokud tedy za rok plánujete rodinu, nebo naopak začnete jezdit bez dětí, je vhodnější s nákupem vlastního vozu počkat, až se situace vyřeší. Existují i kompromisní varianty (jako například primárně dvoumístné vozy s volitelnými přídavnými lůžky až pro čtyři osoby) ale v takovém případě mějte přesnou představu, co od nich vyžadujete, a zda vás zvolený kompromis časem nebude obtěžovat. Buďte případně připraveni na to, že vůz časem vyměníte za jiný.

Významnou roli hraje také to, zda máte na vůz speciální požadavky. Pokud preferujete cestování do odlehlých míst či na jiné kontinenty, potřebujete zdolávat náročnější terén, věnujete se nějakému atypickému koníčku, nebo potřebujete vůz schopný přepravovat speciální náklad (motorky, čtyřkolky, windsurf, koně, velké psy…), je téměř jistě lepší cestou vlastní vozidlo, případně i postavené na míru. V půjčovnách totiž s takovými požadavky pochodíte jen velmi složitě.

Jako poslední si nechám to nejdůležitější téma – jsou jím samozřejmě peníze. Pořízení obytného vozu je pro mnoho zájemců významnou investicí, která se rovná pořízení nemovitosti. A ani bazarové vozy ve slušném stavu nepatří mezi levnou koupi. Takový zájemce bude na nákup vlastního vozu pohlížet zcela jinak než například podnikatel, který si může na obytný vůz v mnoha případech uplatňovat výhodné daňové odpisy, odečíst DPH z nákupu a schovat pod jeho provoz řadu dalších výdajů.

Naopak pronájem obytného vozu sice také není levnou záležitostí, ale pohybuje se ve o dva řády nižších částkách, které se dají rozložit do delšího časového období (v současnosti se průměrná cena pronájmu obytného automobilu pohybuje kolem 3 500-4 000 Kč/den). To je mnohem dostupnější varianta než nárazový výdaj za nové vozidlo.

S pronajatou obytnou vestavbou v rakouském Hallstadtu.

Každá varianta má své výhody

Z výše uvedeného jste již určitě zjistili, že ptát se na názor cizích lidí na sociálních sítích není úplně ideálním řešením. Tohle je zkrátka natolik individuální záležitost, že budete muset vzít odpovědnost za konečné rozhodnutí výhradně na sebe. Pojďme se nyní podívat na výhody a nevýhody obou variant.

Vlastní obytné auto

+ můžete si vybrat přesně takový typ auta (rozvržení prostoru, výbava, rozměry…), jaký nejlépe splňuje vaše představy
+ při nákupu na firmu se může daňově vyplatit
+ vždy k dispozici bez nutnosti plánovat výlet nebo dovolenou dopředu
+ zabydlené podle vašich zvyklostí a vždy připravené na odjezd

– vysoká počáteční investice
– mnoho souvisejících trvalých nákladů (pojištění, servis, pneumatiky, nákup výbavy a příslušenství)
– nutná pravidelná péče a údržba
– chátrání vozu, pokud se nevyužívá
– nutnost mít zajištěné parkování, případně kryté stání na zimu

Obytné auto z půjčovny

+ na cestu dostanete vždy nový nebo zánovní automobil
+ možnost zapůjčit si pokaždé jiný vůz a vyzkoušet, jaký typ vám nejvíce vyhovuje
+ kromě poplatku za pronájem již nemáte s vozem další výdaje ani starosti
+ pronajaté vozidlo je často vybaveno potřebnými doplňky (kempingový nábytek, nádobí, kabely apod.)
+ u menších pronajímatelů lze najít i atypické vozy či veterány

– nutnost plánovat cestu s velkým, někdy i půlročním, předstihem
– obvykle nemožnost změny termínu, případně storno poplatky při zrušení pronájmu
– nutnost pronájmu na delší dobu (v sezóně často nejméně 7 dní v kuse)
– řidič si musí pokaždé zvykat na jiný typ a rozměry vozu při řízení, stejně tak obsluhy obytné nástavby
– rostoucí ceny pronájmu (aktuálně cca 3 500 – 4 000 Kč/den)

Výše uvedený výčet obsahuje ty hlavní výhody a nevýhody jednotlivých variant. Podle své situace si libovolně doplňte i své proměnné, které vám mohou pomoci v rozhodování.


NÁŠ TIP

Při hledání pronájmu obytného auta doporučujeme vyzkoušet novou platformu Campiri – největší vyhledávač obytných vozidel a karavanů k pronájmu od půjčoven i soukromých majitelů z celé České republiky.


Autorem seriálu je Jan Bordovský (text a foto), zakladatel CamperLIFE.cz

Předchozí díl seriálu Základy karavaningu naleznete ZDE.

V dalších dílech seriálu probereme, co vše obnáší zapůjčení obytného vozu z půjčovny, a zda je při nákupu vlastního vozidla lepší zvolit nové, nebo ojetinu.

Další nové články

Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...